Annyira túlzsúfoltak a börtönök az Egyesült Királyságban, hogy Észtországba küldenék a rabokat büntetésük letöltésére
A kormány vizsgálja, hogyan lehetne további növelni az országban a börtönkapacitást, és az is felmerült, hogy egy másik országba küldenék a rabokat.
Sajtóértesülések szerint a brit kormány vizsgálja annak a lehetőségét, hogy oly módon enyhítse az ország börtöneinek súlyos túlzsúfoltságát, hogy a rabokat Észtországba küldi büntetésük letöltésére. Az ötlet egy alternatív megoldásként merült fel a börtönkapacitások bővítésére, miután a legfrissebb adatok szerint Anglia és Wales börtöneiben kevesebb mint 1100 szabad hely maradt.
Shabana Mahmood igazságügyi miniszter figyelmeztetett, ha nem tesznek sürgős lépéseket, úgy a börtönök túlterheltsége a közbiztonság romlásához vezethet. A probléma pedig a múlt hónapban különösen sürgetővé vált, hiszen a szabad férőhelyek száma 100-ra csökkent a férfi börtönökben.
Dame Angela Eagle belügyminiszter szerint a helyzetet súlyosbítja, hogy az előző kormány nem tett elegendő lépést a probléma megoldására, így egy „válsághelyzet” öröklődött a börtönrendszerben. Eagle vetette fel annak a lehetőségét is, hogy külföldön, például Észtországban keressenek megoldást a fogvatartottak elhelyezésére, hangsúlyozva, hogy minden lehetőséget megvizsgálnak a probléma kezelésére.
A Sky News jelentése szerint az elmúlt időszakban a brit kormány határozottan ellentmondásos intézkedéseket hozott a börtönökben tapasztalt túlzsúfoltság csökkentésére: az egyik ilyen lépés, hogy a rabokat a büntetésük 40 százalékának letöltése után szabadon engedhetik, míg korábban ez az arány 50 százalék volt. Az intézkedés célja, hogy felszabadítsanak némi helyet a börtönökben, ugyanakkor kritikusok szerint ez az intézkedés komoly veszélyt jelent a közbiztonságra nézve.
Már korábban is felmerült az ötlet
A rabok külföldre szállítása azonban nem egy új keletű ötlet: Alex Chalk korábbi igazságügyi miniszter már tavaly felvetette annak a lehetőségét, hogy az Egyesült Királyság bűnözőit más európai országok börtöneiben helyezzék el, hasonlóan ahhoz, ahogy Belgium és Norvégia is tette Hollandiával.
Mindeközben egyre többen hívják fel a figyelmet arra, hogy a probléma gyökere sokkal inkább a büntetési idő hosszának fokozatos növelésében keresendő: Lord Thomas volt főbíró szerint a brit kormány az elmúlt két évtizedben többször is oly módon módosította a büntetéskiszabási törvényeket, hogy nem gondolta át azok hosszú távú hatásait.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a rabok külföldre küldése elvágná őket a családjuktól, ami a rehabilitációjuk szempontjából is problémás lehet. A brit kormány a fenti problémák ellenére továbbra is azt hangsúlyozza, hogy különböző megoldásokat keres a börtönök túlzsúfoltságának enyhítésére, kiemelve, hogy mindent megtesz a közbiztonság fenntartásának érdekében.