Tudtad? A legkisebb feröeri szigetnek saját felhője van
A dán fennhatóság alá tartozó autonóm térségben most egy igazán elbűvölő természeti csodát kaptak lencsevégre.
Feröer a különleges földrajzáról és egyedi történelméről híres; a Lítla Dímun elnevezésű szigete azonban leginkább az időjárásával hívta fel magára a figyelmet. Az egész szigetcsoport legkisebb tagja felett gyakran keletkeznek lencse alakú, már-már mesébe illő felhők.
A különös jelenségről Kerry Wolfe az Atlas Obscura lap hasábjain számolt be.
Ilyen érdekes formájú felhők általában akkor keletkeznek, amikor nedves levegők áramlanak be olyan kiálló geológiai képződmények felől, mint például a Lítla Dímunon található hegycsúcs. Amikor a szél a szárazföld felől fújva találkozik ezzel a közvetlenül fölötte lévő levegővel, akkor a hegy alsóbb részén léghullámok alakulnak ki. A nedves levegő fokozatosan lejjebb száll ebben a hullámban, majd elpárolog és egy hatalmas, repülő csészealjhoz hasonlító alakot öltve kicsapódik a hegy csúcsának közelében.
A Lítla Dímun abból a szempontból is kivételes, hogy egyike annak a 18 szigetnek Feröeren, amely teljesen lakatlan. Az oda látogató turisták emberek helyett azonban birkanyájakkal találkozhatnak. Eredetileg vadon éltek a juhok a szigeten, azonban a 19. században kiirtották őket. Később feröeri gazdák háziasított birkákat telepítettek a szárazföldre. Évente többször is ellátogatnak a mesebeli szigetre, hogy leellenőrizzék, megérettek-e már a jószágok a gyapjú betakarítására.
Az egyetlen jelei az emberi életnek azok a kötelek, amelyek segítségével a farmerek megmászták a sziklákat, hogy eljuthassanak a nyájaikhoz. Még ha jók vagyunk hegymászásban, akkor sem lesz egyszerű Lítla Dímunt megközelítenünk, ugyanis a partját körülölelő tenger csak ritkán nyugodt és csendes.