Tudósok megtalálták a módját, hogyan lehetne utakat építeni a Holdon
Tudósok szerint a holdi por „megolvasztásával” szilárd utakat lehetne építeni a bolygón.
Noha a Holdon nincs számunkra alkalmas levegő, a hőmérséklet tartomány pedig egészen extrém, 250 fokos, a tudósoknak mégsem ezek okozzák a legnagyobb fejtörést, hanem a por: a holdi élet kialakítása szempontjából ugyanis létfontosságú a táborok létrehozása, ám a por masszív akadályt jelent.
A holdi pornak ugyanis van egy olyan különleges tulajdonsága, hogy erodálja az űrruhákat, eltömíti a gépeket, zavarja a tudományos műszereket és megnehezíti a mozgást is. A szakértők azonban most előálltak egy lehetséges megoldással, bemutatva, hogy a holdi port egy óriási lencse segítségével meg lehet olvasztani, hogy szilárd utakat és leszállóhelyeket hozzanak létre.
Jens Günster professzor, a berlini Szövetségi Anyagkutató és -vizsgáló Intézet munkatársa, a lehetséges megoldásról szóló jelentés társszerzője a forradalminak tűnő megoldása kapcsán úgy fogalmazott:
A por már korábbi küldetéseket is akadályozott, például a Surveyor 3 űrhajót (amely az Apollo 12 leszállása során felvert por miatt sérült meg), éppen ezért e probléma megoldása prioritást élvez a NASA számára, melynek nem titkolt célja egy állandó holdi tábor létrehozása. Mivel pedig az építőanyagok Holdra történő túl drága lenne, nem hagyományos megoldásokra van szükség.