Trükkös módon jutott pénzhez a dél-amerikai diktatúra
Egy helyi ellenzéki politikus elmondása szerint Nicolas Maduro, Venezuela elnöke úgy próbálja átvészelni az Egyesült Államok által kivetett bénító erejű szankciókat, hogy Malinak és az Egyesült Arab Emirátusoknak küld aranyat dollármilliókért cserébe.
A venezuelai ellenzék vezetőjének, Juan Guaidónak a külpolitikai ügyekért felelős megbízottja, Julio Borges az újságíróknak fejtette ki, Nicolas Maduro hogyan próbálja meg a felszínen tartani az amerikai szankciókkal megbénított országot – írja az Al Jazeera. A hírhedt diktátor meglehetősen „trükkös módon” jutott pénzhez, főként euróhoz és dollárhoz.
Borges elmondása szerint Maduro az ország aranytartalékát kezdte el pénzre váltani. Az aranyat egy orosz jelzésű repülővel Maliba küldik, ahol az aranyat feldolgozzák, majd a kész aranyterméket az Egyesült Arab Emirátusokat küldik elsősorban. Ennek segítségével a Maduro-rezsimnek sikerült körülbelül 1 milliárd euró értékű pénzhez jutni.
Az Egyesült Államok még 2019-ben vetett ki szankciókat Venezuela állami olajvállalatára, a PDVSA-ra, mellyel nyomást kívántak helyezni Maduróra, hogy mondjon le. Az önmagát szocialistának beállító kormánya ezért elkezdte az ország aranytartalékát kiárusítani, a központi bank adatai szerint az aranytartalék 50 éves mélypontra süllyedt.
Borges arra szólította fel az amerikai és európai hatóságokat, hogy fejlesszenek a bűnüldözési rendszereiken, hogy nagyobb hatékonysággal tudják felszámolni az ilyen jellegű bűnszervezeti tevékenységeket. Egy venezuelai kormányhoz közeli forrás részben megerősítette a politikus állításait, annyit mondott, hogy két megállóval tényleg az Emirátusok az aranyszállítmány célállomása.
Az ellenzéki politikus szerint a Noor Capital nevű emirátusokbeli vállalat is részt vett a tavalyi aranyüzletekben, holott még 2019-ben – három tonna arany megvásárlása után – ígéretet tettek, hogy egészen a venezuelai helyzet stabilizálódásáig nem fognak vásárolni a rezsimtől.
Az Al Jazeera felkereste Noor Capitalt, a venezuelai központi bankot, a venezuelai kormányt, az Egyesült Arab Emirátusok kormányát és Mali kormányát is, ám egyikük sem válaszolt a hírügynökség megkeresésére.