Trudeau alkalmazhatja a különleges jogkörét, hogy véget vessen a kanadai tüntetéseknek
Kanada történelmében mindössze a második ilyen alkalom volt, hogy békeidőben az elnöknek be kellett vetnie ezen hatáskörét.
Justin Trudeau, Kanada miniszterelnöke közölte, hogy a kormánya alkalmazta azt a vészhelyzeti törvényt, amely lehetőséget adott neki, hogy a hatóságokat olyan jogkörökkel ruházza fel, amelyekkel sikerülhet véget vetniük a blokádok felszámolásának.
„Nem engedhetjük és nem is fogjuk engedni, hogy folytatódjanak az illegális és veszélyes tevékenységek. Ez a kanadaiak biztonságáról, az emberek munkahelyeinek védelméről és az intézményeinkbe vetett bizalom helyreállításáról szól“ – jelentette ki.
Az intézkedésre azután került sor, hogy erőszakossá válták a tiltakozások, miután 11 fegyveres embert tartóztatottak le a rendőrök az egyik kulcsfontosságú határátkelőnél, mindössze egy nappal azután, hogy újra megnyitották a windsori Ambassador-hídat – írja az RTL Today.
A hatóságok közleményében az áll, hogy a csoport állítólag erőszakot is hajlandó lett volna alkalmazni a rendőrséggel szemben, ha a rendőrök meg akarták volna szakítani a blokádot.
A Szabadságkonvoj nevet kapó megmozdulást az Egyesült Államokkal közös határon való átkeléshez szükséges koronavírus elleni védőoltások miatt tiltakozó kamionosok indították, de azóta már többen is csatlakoztak, akik a korlátozások eltörlését szeretnék, és a mozgalom már-már átcsapott Trudeau-ellenes tüntetéssé.
A miniszterelnök tudta, hogy cselekednie kell, miután több mint egy hete tartanak a tüntetések, ezért vasárnap összehívott egy különleges válaszcsoportot annak érdekében, hogy minél előbb megoldják a válságot, ennek a következménye lett a különleges jogkör alkalmazása, amely eddig egyetlen egyszer használtak, akkor is Pierre Trudeau, a jelenlegi miniszterelnök apja.
A Szabadságkonvoj a világ többi részére is elért, tüntetések robbantak ki Ausztráliában és Új-Zélandon, Európában megmozdulások voltak Ausztriában, Belgiumban és Franciaországban is.