Történt némi javulás, de még mindig padlón a francia gazdaság
Franciaországban a koronavírus következtében hozott korlátozások enyhítését követően valamelyest növekedett a gazdasági aktivitás, de még így is a normális szint kétharmadát éri csak el az INSEE statisztikai hivatal adatai szerint.
Az eurózóna második legnagyobb gazdaságában – ahol hétfőn kezdték meg a karantén enyhítését – a szokásos gazdasági aktivitás 33%-kal volt alacsonyabb, mint általában, ami enyhe javulásnak tekinthető a két héttel ezelőtti 35%-os visszaeséshez képest.
Az enyhítés intézkedései között szerepel, hogy az ipari és építkezési szektorokban, bizonyos egészségügyi előírások betartása mellett újraindult a tevékenység, és visszaengedték a dolgozókat a munkába. A francia növekedés motorjának tekinthető fogyasztás is 32%-kal alacsonyabb a normális szinteknél.
Az INSEE statisztikai hivatal a vesztegzár gazdasági hatásainak felméréséhez többek között az áramfogyasztást és a bankkártyák használatának adatait vizsgálták március hónapra vonatkozóan, de amint több „hagyományos” adat lesz elérhető, azokhoz mérten fogja az INSEE is frissíteni a felfestett képet.
Kedden hozták nyilvánosságra a francia ipari termelés márciusi adatait, ami szörnyű képet festett fel: februárról márciusra 16.2%-os zuhanást produkált a francia ipari produktivitása. Emellett számos jóslat szerint 1949 óta nem látott recesszió várható az országban, az INSEE adatai szerint 5.8% a zsugorodás mérete csak az első negyedévre vonatkozóan.
Ebből kifolyólag a kormány egy 110 milliárdos mentőcsomagról döntött, ami a karantén alatt csőd szélére kerülő vállalkozásokat segítené ki, valamint minden második magánszektorban dolgozónak, az elbocsátási hullám közepette államilag finanszírozott fizetett szabadságot biztosítanak a munkanélküliség berobbanásának elkerülése érdekében.
A kormány masszív erőfeszítéseinek ellenére így sem tudta elkerülni Franciaország a munkanélküliségi hullámot, ugyanis 453 800 dolgozó veszítette el az állását, mivel számos francia vállalat nem tudta meghosszabbítani velük az ideiglenes munkaszerződéseket.
A brit gazdaságot sem kímélte a koronavírus-járvány: