Minden harmincadik embert megvádolták már terrorizmussal Törökországban
Komoly boszorkányüldözés lett a vége a török elnök elleni 2016-os puccskísérletnek, aminek jelentős kihatása volt a társadalom állapotára és a demokrácia helyzetére az országban.
Mint ismeretes, 2016. július 15-én katonai puccsot akartak végrehajtani Recep Tayyip Erdogan török elnök ellen, amelyet végül sikerült visszaverni. Ezt követően azonban olyan leszámolás vette kezdetét, amely a nemzetközi jogvédő szervezetek szemét is elkezdte szúrni
Erdogan ugyanis a legtöbb közvetlen politikai ellenfelét terroristának bélyegezte, államellenes bűncselekményekkel vádolta meg, melynek az lett az eredménye, hogy minden harmincadik török állampolgár ellen már volt erre vonatkozóan vád – írja a Nordic Monitor.
A hivatalos statisztikák szerint 2015 és 2020 között 2 millió ember esetében indítottak nyomozást terrorizmus vádjában. Ez az 59 millió fős, 18 év feletti török lakosság esetében pedig kiadja azt, hogy minden harmincadik állampolgár érintett volt ebben.
A legtöbb ember, akit eljárás alá vontak, a kormánnyal rendkívül kritikus Gülen-mozgalomnak voltak a tagjai, egy részüket bűnösnek is találták terrorizmus vádjában. Ráadásul a vizsgálatoknak sokszor lett vádemelés a vége, amit számok is bizonyítanak.
Legalább 512 278 ember ellen történt vádemelés, 505 772 esetben megszüntették az ügyészek a vizsgálatot, míg 663 247 vádemelést elutasított a bíróság – ezeket elsősorban hatásköri kérdések miatt tették meg, szóval gyakorlatilag „átpasszolták” más bíróságoknak.
Összesen 320 063 embert ítéltek letöltendő szabadságvesztésre, közülük mintegy 30 ezer ember lehet jelenleg rácsok mögött. A többi, 290 ezer ember már letöltötte a börtönbüntetését, mert beszámították az előzetes letartóztatásban eltöltött idejüket az ítéletbe vagy mert a fellebbezésre várnak.
Egy nagyon riasztó statisztika mutatja, mekkora a baj Törökországban: az Európa Tanács 47 tagországában 30 524 ember tölti büntetését terrorizmus vádja miatt, ebből pedig 29 827 ember Törökországban.
Ez a szavak nyelvére fordítva azt jelenti, hogy egész Európában a terrorizmusért elítélt személyek 98 százalékát Törökországban zárták rácsok mögé, amely egyértelműen mutatja, hogy mennyire visszaélnek a török hatóság ezzel az eszközzel.
Sem a török igazságügyi minisztérium, sem a statisztikai hivatal nem hozta nyilvánosságra már 2020 óta, hogy pontosan hány embert ítéltek el terrorizmus miatt, amely azt sugallja, hogy azóta bőven nőhetett a számuk.
A Nordic Monitor szerint ennek az az oka, hogy Törökország nem akar párbeszédet folytatni a sokat kritizált terrorellenes törvényről, valamint arról sem, hogy az Iszlám Államnak pontosan hány tagja ül rácsok mögött az országban.
Ez pedig kiegészül azzal, hogy a török börtönökben kifejezetten rossz bánásmódban részesülnek a rabok, különösen az idősebb és női rabok, akiknek sokszor az alapvető szolgáltatásokat, mint az egészségügyet sem biztosítják.