Kurd falukat bombáznak a törökök, akik helyére dzsihadisták költöznek
Több száz kurdnak kellett elhagynia szülőfaluját az Iraki Kurdisztán autonóm régióban, mióta Törökország megkezdte a terület elleni offenzívát.
A közel-keleti konfliktusok, különösen a szíriai polgárháború óta Törökország felgyorsította a kurdokkal való leszámolást, a török kurdokat képviselő Kurd Munkáspártot például terrorszervezetnek minősítették és betiltották.
Törökország még április 23-án, az örmény népirtás évfordulóján kezdett offenzívába az iraki kurdok ellen, a helyi kisebb falvakban élő lakosságra mért légicsapásokkal – írja a brit Morning Star. Ennek pedig az lett a következménye, hogy több százan hagyták el falujukat a biztonság érdekében.
A brit lap több helyivel is beszélt, akik egybehangzóan számoltak be arról, hogy gyakorlatilag napi szintűek a légicsapások, bombázások. Egyikük megfogalmazása szerint még mezőgazdasági művelésre is alkalmatlanná váltak a földek a súlyos károk miatt.
Az egyik nyilatkozó ráadásul meglehetősen sokkoló vádakat emelt a törökök ellen, állítása szerint ugyanis azokat az otthonokat, amelyeket a kurdok hagynak hátra, a török hadsereggel szövetkező dzsihadista harcosoknak adnak oda:
Törökország arra hivatkozva indította meg az offenzívát, hogy gerillaharcosok tartózkodnak a falvakban, ám ez a helyiek állítása szerint nem igaz. Egyedül a Kurd Munkáspárt támogatói vannak jelen, ők viszont attól védenek, hogy ne történjen népirtás a kurdok ellen – tette hozzá egy nyilatkozó.
A Kurd Közösségek Szövetségének (KCK) társelnöke, Cemil Bayik is megerősítette, hogy több dzsihadistát láttak az elmúlt idők során, akik a török hadsereg egyenruháját viselték. Beyik szerint egyértelmű, miről van szó: