Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Egy Afganisztánban rekedt tolmács azt állítja, senki nem szólt arról, hogy mikor indul az utolsó evakuáló járat

Egy amerikai, aki katonai tolmácsként szolgált, arról beszélt, hogy Afganisztánban rekedt.

...svg content...Iszlamista tálib kommandósok érkeznek a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülõtérre 2021. augusztus 31-én, a légi kikötõt eddig biztosító amerikai katonák távozása után. Az utolsó amerikai repülõgép felszállásával befejezõdött az Egyesült Államok leghosszabb, afganisztáni háborúja. MTI/AP/Hvadzsa Taufik Szediki
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CNN-nek elmondta, hogy senki sem szólt neki, hogy az utolsó amerikai járat hétfőn elhagyta az afgán fővárost. Ő egyike annak a 100-200 amerikai állampolgárnak, akik a becslések szerint még mindig az országban tartózkodnak az amerikai kivonulás után. Egy amerikai, aki korábban tolmácsként szolgált az amerikai hadseregnél Afganisztánban, és megpróbált evakuációs járatokat szervezni magának és másoknak, és azt állítja, hogy nem szóltak neki, hogy az utolsó járat elhagyja az országot.

A CNN riporterének, Chris Cuomónak adott hétfői interjújában a nő elmondta, hogy megpróbált távozni, de csak azután, hogy legalább néhány afgán családnak és gyermeknek is segített a kijutásban. A csatorna „Sara” néven nevezte meg a nőt, hogy megvédje a személyazonosságát. Az utolsó amerikai katonai repülőgép hétfőn hagyta el az afgán főváros, Kabul repülőterét, ezzel véget ért a 20 éve tartó amerikai katonai hadjárat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

„Egy kis ideig csak csendben voltam. Egyszerűen nem tudom elhinni, hogy senki sem mondta nekem, hogy ez az utolsó járat”

– mondta Sara a CNN-nek, amikor megtudta, hogy az utolsó gép is elment.

Egy korábbi, a csatornának adott interjúban elmondta, hogy 19 gyermek, köztük két fogyatékkal élő, az otthonában menedéket kereső 37 ember között van. Családjaik, mint mondta, amerikai állampolgárokkal dolgoztak.

Hétfőn azt mondta, hogy az elmúlt 48 órában ő és társai „kaputól kapuig” jártak, követve a külügyminisztérium utasításait és áthaladva a tálib ellenőrzőpontokon, hogy biztosítsák a biztonságos kijutást. Aggódik a saját és azok biztonságáért, akiknél menedéket kapott, most, hogy az Egyesült Államok távozott, mondta:

„Soha nem dobogott úgy a szívem, mint ma reggel, amikor közölték velem, hogy az amerikaiak elmentek”.

Antony Blinken külügyminiszter hétfőn úgy becsülte, hogy 100-200 amerikai állampolgár maradt Afganisztánban. Megosztotta, hogy a külügyminisztérium „intenzíven dolgozott” az USA mellett dolgozó afgánok evakuálásán, és hogy a távozásuk elősegítésére tett amerikai erőfeszítéseknek „nincs határideje”.

A helyzet jelentősen eltér Joe Biden elnök mintegy két héttel ezelőtt az ABC Newsnak adott interjújában tett kijelentésétől. Abban az interjúban azt mondta, hogy az amerikai csapatokat mindaddig az országban tartja, amíg minden amerikai állampolgár és afgán szövetséges kijut az országból, aki távozni akar.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.