Több száz új Nazca-vonalat fedeztek fel a mesterséges intelligencia segítségével
Új eszközöket kaptak a kezükbe a régészek, máris elképesztő dolgokat találtak.
A mesterséges intelligencia már a régészetben is érezteti hatását, a Yamagata Egyetem munkatársai AI-képelemzők segítségével ugyanis 303 több ezer éves geoglifát fedeztek fel a perui Nazca-völgyben – írja a Cybernews.
Az emberi szem számára láthatatlan vonalakat a modern technológia segített feltárni, a Masato Sakai vezette csapat pedig számos ismert forma alapján végezte el a kereséseket, mígnem a mesterséges intelligencia légi fotókról azonosította az eddig még nem ismert rajzokat.
„Ez az AI-modell azokra a geoglifákra összpontosított, amelyek kicsik és nehezen azonosíthatók” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a mesterséges intelligencia használata mellett is 2640 munkaórát öltek bele a felfedezésbe.
Bár ez elsőre soknak tűnik, a tudósok kiemelték, hogy csaknem egy évszázadba telt, mire a ma ismert 430 alakzatot felfedezték, így a mesterséges intelligencia óriási segítség volt számukra. Mint kiemelte, tovább folytatják a munkálatokat, hiszen hatalmas adatmennyiséget képesek viszonylag gyorsan átvizsgálni az AI-nak köszönhetően.
A Nazca-vonalak kapcsán ugyanakkor felesleges a túlzott sietség, hiszen az időjárási körülmények miatt évezredekig fennmaradtak az ősi alkotások. A legnagyobb veszélyt pedig az emberi beavatkozás jelentené, azonban már régóta féltve őrzik a területet.