Több száz tonna TNT erejével ért fel a bejrúti robbanás
A libanoni fővárosban az óriási detonáció következtében legalább 100 ember életét vesztette, több ezren megsérültek, 300 ezren pedig otthon nélkül maradtak.
A libanoni fővárosban az óriási detonáció következtében legalább 100 ember életét vesztette, több ezren megsérültek, 300 ezren pedig otthon nélkül maradtak.
Az előzetes információk alapján a tragédiát a kikötőben elraktározott 2 750 tonnányi, kémiailag rendkívül aktív ammónium-nitrát okozta. A hatalmas robbanást Bejrút polgármestere a Hirosimára és Nagaszakira 1945-ben ledobott atombombához hasonlította, ami nincs messze az igazsághoz.
A kalifornia Middlebury Nemzeti Kutatóintézet fegyverszakértője, Jeffrey Lewis szerint a robbanóanyag nagyjából 200-500 tonna TNT-nek felelhetett meg, kiindulva az okozott károkból, a lökéshullámokból, a szeizmikus jelekből, valamint a hátrahagyott kráterből.
Amíg sokan atomcsapásként aposztrofálták a helyzetet, és azt állították, akár 1-2 kilotonnányi energia szabadulhatott fel az esemény kezdetén, a kutatók kiemelték, hogy jelentős különbségek vannak a nukleáris és a kémiai jellegű detonációk között.
A libanoni miniszterelnök, Hasszán Diab már korábban is kritizálta a kikötőben 2014 óta felhalmozott hatalmas mennyiségű ammóniumnitrát-készletet, amit főként a mezőgazdaságban használnak műtrágya gyanánt.
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengésként regisztrált robbanás körülbelül 10-15 milliárd dollár anyagi kárt okozott a városnak, nem beszélve az ártatlan emberi áldozatokról, akik nem tehettek semmiről.
Ne hagyd ki: