Több száz menekült holttestét mosta partra a víz Tunéziánál
Csak idén egyetlen régióban több mint 300 holttestet mosott partra a víz.
A Guardian jelentése szerint a tunéziai hatóságok már azt fontolgatják, hogy új temetőket építenek, mivel az országban elfogytak a temetkezési helyek, miután napi szinten több tucat menekült holttestét sodorja partra a víz.
Az ENSZ hivatalos adatai szerint 2023 első három hónapja 2017 óta a leghalálosabb volt a Földközi-tenger középső részén átkelni próbáló emberek számára, mivel egyre több menedékkérőket szállító hajó szenved hajótörést a tengeren: holttestek tucatjai, köztük gyermekek és terhes nők holttestei bukkannak fel a tunéziai partokon, ahol a hatóságok összegyűjtik, majd eltemetik őket.
A tunéziai Vörös Félhold szerint tavaly csak Szfaksz térségében több mint 800 holttestet találtak, 2023 eleje óta pedig több mint 300-at. A szörnyű jelenség következtében Tunézia eljutott arra a pontra, hogy napi szinten tartanak temetéseket, hogy ezzel is csökkentsék a kórházakra nehezedő nyomást.
A kórházakban található hullaházak ugyanis már bőven meghaladták kapacitásukat, számos városi temetőben pedig fogytán van a hely az elhunyt menekültek eltemetésére. A szfakszi kormányzóság a közelmúltban egy rendkívüli ülést is tartott az egészségügyi tisztviselőkkel, hogy „radikális megoldást” találjanak a problémára.
Javaslataik között szerepelt „egy temető gyors kijelölése a bevándorlók számára, valamint hűtött teherautók biztosítása a gyakran már bomló holttestek elszállításához”. Január óta több mint 35 ezer ember – majdnem négyszer annyi, mint 2022-ben – érte el az olasz partokat, az elmúlt hónapban pedig jelentősen megnőtt azon menekülthajók száma, melyek Európa egyik legdélebbi területét, az apró olasz Lampedusa szigetét próbálják elérni.