Több időjárási rekord is megdőlt a heves vihar miatt pénteken
A heves zivatarok igen komoly károkat okoztak, ezzel együtt pedig rekordokat is döntöttek.
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, sok munkát adtak a tűzoltóknak a széllökések és heves zivatarok, az esetek többségében kidőlt fákat és leszakadt ágakat kell eltávolítaniuk az utakról. A legtöbb bejelentés Dél-Magyarországról, főleg Baranya és Bács-Kiskun vármegyéből érkezett a katasztrófavédelem műveletirányítási ügyeleteire.
Tataháza és Bácsalmás között, az 55-ös főúton 8-10 kidőlt fa akadályozta a közlekedést. Az erős vihar végigsöpört Kiskunmajsán, Jánoshalmán és Bácsbokodon is, megbontott tetőket, kidőlt fákat és oszlopokat hagyva maga után.
Pécsett fakidőlés miatt kellett több helyre kivonulniuk a város hivatásos tűzoltóinak, de a Páfrány utcát azért kellett teljes szélességében lezárni, mert áram alatt lévő villanyoszlop dőlt ki az útra. A 6-os főúton, Hird térségében az erős szél következtében egy fa egy személyautóra dőlt.
Több időjárási rekord is megdőlt
Mindeközben az Országos Meteorológiai Szolgálat arról számolt be, hogy a pénteken átvonuló ciklon okozott országszerte csapadékos, szeles időjárást. Az Északi-középhegységben jellemzően 20 mm feletti mennyiségű csapadék hullott, sőt a Kékestető Meteorológia nevű hagyományos csapadékmérő állomáson 80,5 mm-t mértek (!).
Ezzel pedig megdőlt a napi legnagyobb csapadékösszeg rekordja, letaszítva a trónról a korábbi csúcstartó Farkasgyepüt, ahol 1929-ben ugyanezen a napon 62 mm-t regisztráltak.
Az átvonuló ciklont emellett több helyen viharos, helyenként erősen viharos széllökések kísérték, melyek nyomán két új napi szélrekord is született: Balatonszemes platform állomáson 33,6 m/s-os (121 km/h-s) széllökést mértek, mely országos szinten megdöntötte az ugyanerre a napra vonatkozó, 2012-ben Kab-hegyen mért 31,5 m/s-os (113 km/h-s) szélsőértéket.
Budapest János-hegyen pedig 28,7 m/s-ot (103 km/h-t) rögzített a mérőműszer, így a fővárosban is megdőlt a napi legnagyobb széllökés rekordja. Az előző budapesti csúcsérték 23,9 m/s (86 km/h) volt, amelyet 2017-ben szintén Budapest János-hegy állomáson mértek, ugyanezen a napon.