A Titanic-katasztrófa több száz túlélője köszönheti életét a magyar orvosnak
A magyar orvos segédkezett a túlélők ellátásában, akiket a katasztrófa után a Carpathia fedélzetére emeltek.
Lengyel Árpád 1911-ben, 25 éves korában látta meg a hirdetést egy újságban, miszerint angolul beszélő magyar orvost keresnek a Carpathia fedélzetére, mely egyfajta kivándorlóhajó volt. A hajó épp Európa irányába tartott, amikor 1912. április 15-én éjjel fél egy előtt öt perccel megkapták a Titanic vészjelzését.
A vészjelzés annyira váratlan volt, hogy Lengyel Árpádot álmából keltették fel, majd a harmadosztályra állították be szolgálatra: a magyar orvos volt az egyetlen, aki képes volt gyors és pontos diagnózist adni a túlélők állapotáról, és ő volt az, aki megmondta, hogy kinek milyen orvosi segítségre van szüksége.
Amennyi embert csak lehetett, megmentettek, majd a Carpathia végül reggel 8 óra 50 perckor 705 túlélővel a fedélzetén elindult New York irányába. A magyar orvos feljegyzései szerint 42 túlélőt részesített sebészi ellátásban, köztük rengeteg töréses és zúzódásos eset volt – a legtöbben pedig teljesen át voltak fagyva.
El sem tudjuk képzelni, hogy mekkora trauma lehetett ezt megélni, Lengyel pedig eltemette magában a történteket, és sem családi, sem baráti körben nem beszélt arról, amit ott látott. A Titanic túlélői azonban sorra küldték a hálálkodó leveleket az orvosnak, sőt, sokan még ajándékokkal is elhalmozták a hős magyar orvost.