Texas gyakorlatilag betiltja az abortuszt új törvényével – egyre nagyobb nyomás nehezedik Bidenre
Egy új texasi törvény, amely gyakorlatilag betiltja a legtöbb abortuszt, komoly nyomást gyakorol Biden elnökre, akitől azt várná a lakosság, hogy lépjen fel a törvény ellen.
A Legfelsőbb Bíróság szerda este hivatalosan is elutasította a texasi abortusz-szolgáltatók kérését, hogy fagyasszák be az állami törvényt, ami azt jelenti, hogy az egyelőre érvényben marad. Az államban az abortuszszolgáltatók már el is utasították a pácienseket, mivel nem tudták, hogy milyen jogi kockázatnak vannak kitéve.
Az elnök csütörtöki nyilatkozatában közölte, hogy „az egész kormányzatot átfogó” erőfeszítést indít a törvényre való reagálás érdekében, és megbízza az Emberi Erőforrások Minisztériumát és az Igazságügyi Minisztériumot, hogy „vizsgálják meg, milyen lépéseket tehet a szövetségi kormány annak érdekében, hogy a texasi nők biztonságos és legális abortuszhoz juthassanak”.
Most, hogy a texasi törvény, amely megtiltja a hat hét utáni abortuszt, hatályba lép, Bidenre komoly nyomás nehezedik, hogy agresszívabban védje az abortuszjogokat. Az elnök pályafutása során már többször változtatott álláspontján, többek között a demokrata elnökjelöltségre pályázó jelöltként, amikor is megváltoztatta álláspontját egy olyan intézkedéssel kapcsolatban, amely lehetővé tette, hogy szövetségi pénzekből fizessék az abortuszt.
Biden szerdán egy korábbi nyilatkozatában azt mondta, hogy a texasi törvény „durván sérti” az abortuszhoz való alkotmányos jogot, amelyet a Roe kontra Wade ügyben hozott 1973-as döntés hozott, és amely megalapozta az eljáráshoz való jogot. A törvény lehetővé teszi, hogy magánszemélyek polgári pert indíthassanak bárki ellen, aki a tilalom megsértésével segíti az abortuszt kérő terhes nőt.
Azt írta, „felháborító”, hogy a törvény „megbízza a magánszemélyeket, hogy pereket indítsanak bárki ellen, aki szerintük segített egy másik személynek abortuszhoz jutni” – ez volt az első alkalom, hogy ez a szó elnökként nyilvános nyilatkozataiban szerepel.
Nyilatkozata kevésbé volt egyértelmű abban a tekintetben, hogy ezt hogyan lehet elérni. Később újságírók kérdésére Jen Psaki, a Fehér Ház sajtótitkára azt mondta, hogy Biden a kongresszusban szorgalmazni fogja a Roe kontra Wade törvénybe iktatását.
Az abortuszhoz való jog törvénybe iktatása a kongresszusban továbbra is távoli lehetőség; ehhez 60 szavazatra lenne szükség a szenátusban, hogy a republikánusok biztos obstrukcióját le lehessen győzni, és még a képviselőházban való elfogadás is bizonytalan, mivel a demokraták szűk többségben vannak – írja a CNN.