Élethosszig tartó testmozgással lelassítható az öregedés folyamata
Aktív életmóddal még idős korban is bizonyítottan megőrizhető az őssejtek száma az öregedő izmokban.
Köztudott, hogy a rendszeres testmozgás fitten tartja szervezetünket. A Koppenhágai Egyetem kutatói azt szerették volna megvizsgálni, hogy az egész életen át tartó fizikai aktivitás miként tudja megelőzni az izomrostok fokozatos hanyatlását.
Az izom-őssejtek a vázizomszövetben található speciális sejtek, amelyek képesek az önmegújulásra és izomsejtekké tudnak alakulni, ezért létfontosságúak a szervezet sérülésre vagy sérült szövetekre adott válaszában, valamint az idegek pusztulása elleni védelemben.
Tudósok alapötlete az volt, hogy megvizsgálják, a rendszeres testmozgás, például úszás, kerékpározás, futás és labdajátékok révén az élet előrehaladása során hogyan lehetne ellensúlyozni az izom-őssejtek csökkenését és ezzel együtt az izomrostok elsorvadását.
Mindezt úgy tették, hogy a kísérletekbe bevontak 46 férfi résztvevőt, akiket három csoportba soroltak, mégpedig „fiatal és inaktív”, „idős, egész életen át sportoló”, valamint „idős és inaktív” kategóriákba, majd mindannyiukkal elvégeztettek egy nehéz ellenállási testgyakorlatot, amelyben az izomműködésüket vizsgálták térdnyújtó mozgások közben.
A kutatók mindkét lábból vérmintát és izombiopsziát vettek, ezáltal képet alkothattak az izmok őssejtpopulációjáról és az izomfunkciókról. Kiderült, hogy az élethosszig tartó edzést végzők esetében a gyakorlat során nagyobb ellenállás mutatkozott a kifáradással szemben, miközben jóval nagyobb mennyiségű izom-őssejtet azonosítottak az izomrostoknál mind a fiatal, mind az idős inaktív egyénekhez képest.
Annak ellenére, hogy a tanulmány korlátozott terjedelmű, a minta mérete pedig kicsi volt, és a kizárólag férfiakból álló csoport átlagéletkora 73 évnek bizonyult, tudósok szerint a vizsgálat eredményei általánosságban is megállják a helyüket, ezért azt tervezik, hogy az elkövetkező években további teszteket végeznek nőkkel is, és megnézik, hogy a testmozgás nyújtotta előnyök életük későbbi szakaszában is fennmaradnak-e.