Megoszlanak a vélemények az ársapkák kapcsán, noha a legtöbb szakértő szerint maga az ötlet jó, a kivitelezés kevésbé. A Tesco-vezérnek azonban határozott véleménye van, s úgy véli, az ársapkák torzítják a piaci viszonyokat.
A Forbesnak adott interjújában a Tesco magyarországi vezérigazgatója, Pálinkás Zsolt az ársapkákról mondta el véleményét, melyek komoly veszteségeket okoznak a Tescónak. Mint ismert, november 9-én megjelent a rendelet a hatósági áras termékek kibővítéséről, azóta ugyanis a tojás és a burgonya is ársapkás.
A rendelet szerint az árcsökkentés minden kereskedőre nézve kötelező jellegű, kizárólag a termelői piacok mentesülnek a szabály alól. A Tesco-vezér ennek kapcsán arról beszélt, hogy bár nem érte őket meglepetésként a tojás és a burgonya hatósági ára, a bevezetés sebessége és a termékszelekció annál inkább.
Azt azonban megjegyezte, hogy míg az első ársapkánál 48 termékre vonatkozott a szabályozás, most csak kettőre, így tehát könnyebb dolguk volt, noha a rapid bevezetés nem volt egyszerű egyik napról a másikra. Pálinkás alapvetően jónak tartja a kormány szándékát, hosszabb távon azonban szerinte egy ehhez hasonló bejelentés már megzavarná a piaci működést.
Torzítják a piacot az ársapkák
A vezérigazgató hangsúlyozta, a tapasztalatok szerint hiába folyamatos az ellátás, ha emellett a kereslet exponenciálisan, hirtelen hatalmasat ugrik, és mesterségessé válik. Kiemelte, az árstop torzítja a piaci viszonyokat, mindemellett pedig árfelhajtó hatása is van, és tovább gerjesztheti az inflációt.
NE HAGYD KI
Pálinkás megosztotta, az árstopok bejelentése után még magabiztosak voltak, ám arra egyáltalán nem számítottak, hogy a cukor forgalma 700 százalékkal emelkedik: ezt azzal magyarázza, hogy náluk kedvezőbb áron jutottak hozzá a kiskereskedők a cukorhoz, mintha beszerzési áron vásárolták volna meg.
Annak kapcsán nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, hogy a kormány mikor vezetheti ki az ársapkákat, ám annak hatásai már most jól láthatók:
„Tehát a hatósági áras csirkemell filé, amit nekünk árulni kell, nyilvánvalóan megdobja a keresletet a csirke melle iránt, de mivel nem lehet csak a mellét árulni, szegény állatot egészben kell levágni, mert nem tud ilyen gyorsan alkalmazkodni az evolúció ezekhez az igényekhez.”
Rámutatott, ha a hatósági áras csirkemell elfogy, úgy a csirke többi részét már csak aránytalanul drágán lehet csak megvenni, ami felveti a kérdést, hogy mennyi létjogosultsága van a kormány intézkedésének, miközben azt kommunikálják, hogy az ársapkáknak inflációfékező hatása van.