Teljesen leállították a közösségi médiát a választások előtt, melynek kampánya példátlanul erőszakosra sikerült
Két nappal az elnökválasztások előtt Uganda kommunikációs és hírközlési szabályozószerve elrendelte, hogy az összes internetszolgáltatónak fel kell függesztenie a közösségi médiaplatformok és üzenőalkalmazások működését.
Két nappal az elnökválasztások előtt Uganda kommunikációs és hírközlési szabályozószerve elrendelte, hogy az összes internetszolgáltatónak fel kell függesztenie a közösségi médiaplatformok és üzenőalkalmazások működését.
Egy több hírügynökséghez is eljuttatott levélből kiderült, hogy Irene Sewankambo, az Ugandai Kommunikációs Bizottság (UCC) igazgatója elrendelte, hogy a telekommunikációs cégeknek azonnal hatállyal fel kell függeszteni a közösségi média- és az online üzenőszolgáltatások használatát és hozzáférhetőségét az országban – tudósított róla az Al Jazeera.
A francia AFP hírügynökségnek nyilatkozó, névtelenségét kérő belső forrás pedig elárulta, hogy ennek a rendeletnek a megvalósítását „bunkó és agresszív” telefonhívásokkal kezdték meg a telekommunikációs cégek felé.
A forrás elmondása szerint a hívásokból egyértelműen kiderült, hogy a rendelet bosszúnak tekinthető, amiért a Facebook több, kormánypárti fiókot is törölt, amelyek manipulálni akarták az elnökválasztással kapcsolatos kommunikációt a csütörtöki választások előtt. Az ideiglenes leállítás pedig kiterjed a Facebookra, Twitterre, WhatsAppra, Viberre és a Signalra is.
A UCC szóvivője a francia hírügynökségnek viszont azt mondta, nincs tudomása ilyen rendeletről, és az érintett szolgáltatások kimaradása részben annak a következménye, hogy az elnökválasztások hatására megnőtt a forgalom a platformokon.
Az ugandai választások azért is lesznek különlegesek, mert népszerű kihívója van a már 1986 óta hatalmon lévő Yoweri Museveni elnöknek, Bobi Wine személyében. Wine egy ugandai énekesből avanzsált politikus – születési nevén Robert Kyagulanyi Ssentamu – akit még be is börtönöztek egy időre, ám ez masszív tüntetéseket váltott ki.
Nemrégiben egy kenyai rádiónak például elárulta, hogy a hatóságok házkutatást tartottak nála, és még két biztonsági őrét is megverték a kampalai otthonában. A rendőrség tagadta ezeket a vádakat, elmondásuk szerint csak biztonsági okokból néztek körül WIne otthona környékén.
Kizza Besigye, Museveni elnök többszörös ellenzéki kihívója elmondta, hogy a mostani ugandai választások „példátlan erőszakot” hoztak magukkal, valamint hozzátette, minden egyes választással rosszabbá válik a helyzet, de a mostani kirívó a többi közül is. Ez a halálozási számokban is látszik, csak novemberben 54 embert öltek meg a Wine kiszabadítását követelő tüntetéseken.
A hosszú ideje hatalmon lévő, gyakran diktátornak nevezett Museveni aggodalma pedig arra vezethető vissza, hogy Wine népszerűsége a fiatalok körében hatalmasnak tekinthető, és ez azért fontos, mert Uganda lakosságának 80 százaléka 30 év alatti. Most már egyes közvélemény-kutatásokban Wine a jelenlegi elnöknél is népszerűbb, és többen tartanak tőle, hogy ezért Museveni elcsalhatja a választásokat.