Téli olimpia: soha nem látott „Covid-buborékot” hoztak létre Pekingben
Peking szigorú intézkedései a fertőzés terjedésének megelőzését szolgálják a téli olimpián, ennek érdekében a valaha megkísérelt legszigorúbb Covid-karantént hozzák létre egy „buborék” formájában.
Ez alapján az olimpiai játékokat egy „zárt huroknak” nevezett rendszerben tartják, ami a város többi részétől teljesen elzárt buborékot képez, s célja, hogy a világ minden tájáról érkező közel 11 ezer ember között a lehető legjobban megakadályozza a vírus terjedését, miközben a több ezer ember három, egymástól akár 180 kilométerre lévő versenyzónán keresztül ingázik majd.
Működésének legfontosabb része, hogy a résztvevők végig be lesznek zárva attól a pillanattól kezdve, hogy földet érnek Pekingben, egészen addig, amíg el nem hagyják a várost, ott tartózkodásuk alatt pedig minden nap tesztelik őket, maszkot kell viselniük, valamint folyamatosan válaszolni az egészségi állapotukra vonatkozó kérdésekre.
A buborék stadionokból, konferenciaközpontokból és több mint 70 szállodából áll, ezeket elkerítették, valamint folyamatos rendőri ellenőrzés alatt állnak, emellett saját közlekedési rendszerrel és 4000 járművel rendelkezik, amelyek a résztvevőket szállítják egyik helyről a másikra – írta a CNN.
A rendszert egymással összekapcsolt minibuborékok hálózata alkotja, amelyek három zónában összpontosulnak: Peking belvárosában, ahol a jégversenyeket, valamint a nyitó- és záróünnepséget tartják, illetve a külvárosi Yanqing kerületben, az alpesi síelés helyszínén, továbbá a Zhangjiakou városában, a freestyle síelés és snowboard versenyek nagy része zajlik majd, a három zónát pedig nagysebességű vonat, busz- és autópályák kötik össze.
Aki tüneteket mutat, azt egy kijelölt kórházba küldik kezelésre, míg a tünetmentes eseteket egy elkülönítő létesítménybe szállítják, s egészen addig nem térhetnek vissza a buborékba, amíg a tünetek meg nem szűnnek, illetve a tesztjük kétszer egymás után negatív nem lesz, akkor is, ha ezáltal kimaradnak a versenyből.
A jégkorongstadionban a személyzet egész nap hónaljhőmérőt visel, amely riaszt, ha valakinek a hőmérséklete meghaladja a 37,3 fokot, a központi „intelligens étkezdében” pedig robotok készítik az ételeket és italokat az üvegfalak mögött, majd az ételeket automatizált robotkarok szállítják a mennyezetről a vendégek számára.