Egy új technológiának hála búcsút inthetnek a várólistáknak a veseátültetésre váró betegek
A 3D nyomtatás és az őssejtalapú szövetszerkesztés kombinációja fordulatot hozhat a vesebetegségek kezelésében.
A Harvard Egyetem tudósai létrehoztak egy olyan speciális technológiát, melynek segítségével működőképes veseszövetek hozhatók létre, ezenfelül pótolni lehet az elhalt szöveteket.
Az áttörést jelentő módszer kifejlesztésében a Lewis Laboratórium és a Brigham and Women’s Hospital kutatóinak együttműködése kulcsfontosságúnak bizonyult, megalkottak ugyanis egy in vitro megközelítést a veseorganoidok emberi pluripotens őssejtekből történő előállítására.
Bár ezek a szövetkonstrukciók jelentős számú, jól szervezett nefronokkal rendelkeztek, hiányzott belőlük a vért áteresztő érhálózat. Ezt a problémát úgy sikerült kiküszöbölni, hogy az organoidokat biotechnológiai eszközökön keresztül folyadékáramlásnak tették ki, ezáltal javult a vese alapvető működési egységeinek fejlődése.
Először tudták demonstrálni éles körülmények között szövetszinten az őssejtekből mesterséges úton kialakított organoidok funkcionalitását, ami fontos lépés a gyógyszerkísérletek és az új betegségmodellek realizálása felé, nem mellesleg elképzelhető, hogy leválthatják a hagyományos vesetranszplantációkat, így örökre megszűnhetnek az átültetések.
További sejt- és szövetgyártási megoldásokkal kombinálva egy olyan biotechnológiai eljárást fejleszthetnek ki, ami képes átveni a létfontosságú vesefunkciókat, így korszakalkotó opciókkal bővülhetnek a veseelégtelenségben szenvedő páciensek ellátási lehetőségei.