Még a tavalyinál is nagyobb kínálat lesz a nyár egyik kedvenc gyümölcséből
A nyári időszakban várhatóan 125-130 ezer tonna görögdinnyét értékesíthetnek a hazai termelők.
Az idei szezon elején a szokottnál hűvösebb és fényszegényebb időjárás nem könnyítette meg a palánták előállítását és kiültetését. Ám ez május végén megváltozott, azóta tartósan kedvező az időjárás, tehát nem lesz gond az idei magyar dinnyeterméssel.
A vetőmag-értékesítéssel foglalkozó Syngenta dinnyespecialistája szerint az utóbbi napokban elkezdődött a magyar dinnye betakarítása. A múlt évhez képest a görögdinnye termőterülete 9-10%-kal növekedett, így Magyarországon 2900 hektáron termesztenek görögdinnyét, 310 hektáron pedig sárgadinnyét.
A nyár egyik kedvenc gyümölcséből 130 ezer tonna betakarított termés lesz szeptember végéig, sárgadinnyéből pedig 10-12 ezer tonnára számítanak. De Lacházi Pál dinnyespecialista arról is beszámolt, melyek azok a görög- és sárgadinnyefajták, amelyeket termesztenek és kedvelnek itthon.
Elmondása alapján a zöld és halványzöld csíkos Crimsont ismerik sokan, ezt termesztik és fogyasztják a legnagyobb arányban. Ezek között a magvas fajta a 80%-át jelenti a termesztett, illetve fogyasztott fajtáknak. Ám egyre népszerűbb a kisebb méretű fekete színű fajták köre, ami gyakorlatilag magszegény.
A sárgadinnyének két típusa van: a Cantaloupe-típusú sárgadinnyét fogyasztjuk a legnagyobb mennyiségben, és a Gália-típust, amit általában halványzöld mézdinnyének hívnak – derül ki az Infostart beszámolójából.
A hazai görögdinnye 75-80%-át Magyarországon értékesítik, a többit exportálják. A világon összesen csaknem négymillió hektáron folytatnak dinnyetermesztést: Európán belül Olaszország, Görögország és Törökország a három legjelentősebb dinnyetermesztő.