Izraeli kutatók szerint jelentősen meghosszabbítható az emberek várható élettartama
Izraeli tudósok egerekkel kísérletezve találtak egy módszert, amivel a várható élettartamukat 23%-kal meg tudják növelni, most abban reménykednek, hogy ezt emberekben is meg tudják ismételni.
A Science Times cikke szerint a tudósok meg tudták növelni az öregedés közben elapadó SIRT6 protein ellátását 250 egérben. Tanulmányuk szerint a megnövekedett élettartam mellett a proteinban gazdag egerek „fiatalosabbak” voltak és kevésbé voltak hajlamosak a rosszindulatú sejtnövekedések kialakulására.
A Bar-Ilan egyetem professzora, a kutatást vezető Haim Cohen elmondta, az általuk talált változás az élettartamban jelentős, amennyiben embereknél is sikerül reprodukálni, a maximális élettartamunk 120 évre is nőhet százról. Véleménye szerint erre jó esély van, ez pedig megváltoztathatja azt, ahogy az életünket éljük.
A SIRT6 szintje emberekben az idő múlásával csökken, már évek óta kutatnak sokan azután, hogy a protein gyártásának meghosszabbítása jó hatással lehet az emberi életre. Cohen volt az első 2012-ben, aki állatokban ezzel próbálkozott, akkor azonban még nem járt eredménnyel nőstényegereken végzett kísérlete.
A legújabb, a Nature Communications nevű folyóiratban megjelent ellenőrzött tanulmány azonban arra jutott, hogy mind a hím, mind a nőstény egerekben nőtt a várható élettartam az SIRT6 homeosztázisának visszaállításával, előbbieknél 30, utóbbiaknál 15 százalékkal nőtt.
A kutatók megfigyelték, hogy az egerek öregedésének egyik jele, hogy „böjt” után lassabban tudnak energiát termelni, mivel nem tudják azt kinyerni a tejsavból és a zsírokból.
A több SIRT6-ot termelő öregebb egereknél azonban ezzel nem volt probléma, alacsonyabb volt a koleszterinszintjük is, gyorsabban futottak és kisebb eséllyel alakult ki náluk rákos megbetegedés.
A kutatók génmódosítással érték el, hogy az egerek SIRT6-termelése meghosszabbodjon, emberek esetében ezt azonban csak gyógyszeres kezeléssel lehet majd elérni, amire egyelőre még nincs mód.