Tanulmány: egymilliárd fiatalt veszélyeztet a hangos zene miatti halláskárosodás
85-92 decibelre tehető a biztonságos zajszint, holott sokan 105 decibelen szeretnek zenét hallgatni az okostelefonjukon.
A BJ Global Health című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a 12-34 éves korosztály jelentős része halláskárosodást kockáztat azzal, hogy túl hangosan hallgat zenét és fogyaszt egyéb tartalmakat, s ide tartozik a bárok, klubok, koncertek látogatása is.
Lauren Dillard, a kutatás vezetője szerint a túl nagy hangerő kifáraszthatja a fülben lévő érzékelő sejteket és struktúrákat, ha pedig ez az állapot hosszasan fennáll, a fül tartósan károsodhat, ami halláscsökkenéshez, fülzúgáshoz vagy mindkettőhöz vezethet.
Az Egyesült Államok Betegségellenőrzési és Megelőzési Központja 85 decibel körül határozza meg a biztonságos zajszintet, heti 40 órában, ha pedig napi 2,5 órán át hallgatunk zenét, abban az esetben 92 decibelre tehető a biztonságos hangerő.
A tanulmány szerint azonban sokan 105 decibelen szeretnek zenét hallgatni az okostelefonjukon, a klubok, bárok, koncertek pedig 104-112 decibel közti zajszintet nyújtanak – derül ki a CNN beszámolójából.
Így lehetünk elővigyázatosabbak
Dillard kiemelte, miszerint a fülcsengés az egyik jel, hogy a zene túl hangos volt, s ilyenkor mindenképp érdemes lejjebb tekerni a hangerőt, bár a legtöbb készülék általában figyelmeztetni is szokott, ha túl magasra vennénk azt, így érdemes erre is odafigyelni.
Majd arra utalt, hogy lehetetlenség volna egyértelműen kijelenteni, mely fül- vagy fejhallgató a legbiztonságosabb ebből a szempontból, ám a zajszűrős megoldások azért lehetnek ideálisabbak, mert azokkal nem érzünk késztetést, hogy a hangerő felemelésével nyomjuk el a körülöttünk lévő zajt.
Ha pedig olyan helyre megyünk, ahol rendszerint hangos a zene, például koncerteken vagy szórakozóhelyeken, érdemesebb hátrébb vagy a hangszóróktól távolabb állni, ezzel védve a hallásunkat, illetve zajvédő eszközöket (füldugót) is használhatunk ilyenkor.