Tanulmány: egy ölelés is gyógyíthatja a koronavírus okozta depressziót
A korlátozások, kijárási tilalom és lezárások ellenére a kutatók azt javasolják, hogy öleljük meg azokat az ismerőseinket, akik nem kapták el a fertőzést, hiszen ennek az apró fizikai kontaktusnak lélekgyógyító hatásai vannak.
Amerikai tudósok kiderítették, hogy azok az emberek, akik rendszeresen ölelkeznek, valamint szeretnek közeli kontaktusban lenni másokkal, sokkal kiegyensúlyozottabbak, nyugodtabbak, nem mellesleg kevesebbet szoronganak és félnek az élet kihívásaitól.
A Korrespondent hírportál beszámolója alapján az egyik tengerentúli tudományos lapban minap közzétett tanulmányban rámutattak arra, hogy mindössze 20 másodpercen át tartó ölelkezéssel megnőhet a szervezetben lévő oxitocin szintje.
Az oxitocin a boldogsághormonok egyike, melynek főként nyugtató, relaxáló, stresszoldó hatása van, továbbá a mentális problémák és tünetek enyhítésében is segít. Ennél sokkal meglepőbb, hogy nemcsak embereknél, hanem állatoknál is megfigyelték ezen kémiai anyag jótékony hatását.
Sebastian von Berg, az egyik neves brémai egyetem pszichológusa azt ajánlja a depresszióval küzdő személyeknek, hogy ha egyedül vannak, öleljenek meg egy fát:
„Talán viccesnek hangzik, de érdemes kipróbálni. Amint átkaroljuk a fa vastag törzsét, erőteljes, egyben kellemes érzelmek uralkodhatnak el rajtunk.”
A japán Tohó Egyetem kutatói az újszülöttek pulzusát vizsgálták, és rájöttek, hogy a szívritmus jelentősen belassult abban a pillanatban, hogy a kisdedeket elkezdték dajkálni, illetve ringatni – mindez annak a bizonyítéka, hogy már fiatal korban hozzászokhatnak az emberek az öleléshez, így lényegében esszenciálissá válhat életünk során ez az aktus.