Sri Lanka történelmének legsúlyosabb környezeti katasztrófáját okozta a kigyulladt tartályhajó
Az ország legsúlyosabb környezeti katasztrófájának tartott eset következtében már most rengeteg tengeri állat pusztult el.
Sri Lanka legsúlyosabb környezeti katasztrófájával néz szembe, miután a partjai mellett kigyulladt egy vegyszereket szállító hajó, mikroműanyagokat szivárogtatva a tengerbe és rengeteg tengeri állatot megölve.
A Guardian beszámolója szerint még május 20-án ütött ki tűz az MV X-Press Pearlön, azóta próbálják megfékezni a lángokat a sri lankai haditengerészet és az indiai parti őrség tagjai.
A 25 fős legénységet már korábban evakuálták, azonban a monszun és a mérgező, illetve gyúlékony szállítmány – többek között 25 tonna salétromsav, illetve 28 tonna, nejlonzacskónak szánt nyersanyag – a 300 tonnányi üzemanyag mellett nehezíti az oltási munkálatokat.
A hatóságok szerint a tűz nagy részét sikerült eloltani, de továbbra is robbanások hallhatóak és sűrű füst száll fel a Sri Lanka fővárosától, Colombótól kb. 15 km-re horgonyzó hajóról.
Félő, hogy a szivárgó vegyszerek beláthatatlan károkat okoznak a sziget partvidékén, köztük több turistaparadicsomban is, melyek strandjait vastagon borítják a mikroműanyagok, míg a vízben egy olajfolt terjed.
A nejlonzacskók készítéséhez használatos granulátumok fokozottan veszélyesek a tengeri élővilágra, több halott teknőst, halat és madarat is a felszínre mosott már az ár. A helyiektől azt kérik a hatóságok, ne érjenek a potenciálisan mérgező törmelékekhez, a helyszín 70 km-es körzetében pedig betiltották a halászatot.
A kormány azt ígérte, kivizsgálja az esetet, már fel is állítottak egy különleges egységet, akik a kapitányt és a legénységet hallgatják ki. A tüzet vélhetően a salétromsav szivárgása okozta.