Tanári teljesítményértékelés: egységes, igazságos rendszer kell, ami most lehetetlen
A Pedagógusok Szakszervezetének elnöke kijelentette, támogatják a dolgot, ám ehhez hiányoznak a személyi és anyagi feltételek.
A belügyi tárca megerősítette, miszerint új teljesítményértékelési rendszer jön a tanárok számára a diákok tanulmányi eredményei, a versenyeken való részvétel és egyéb mutatók alapján, a különbségtétel pedig akár a bérben is megjelenhet.
Erre vonatkozóan Szabó Zsuzsanna, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke azt mondta, támogatják, hogy legyen új tanári teljesítményértékelési rendszer, ám ehhez hiányoznak a személyi és anyagi feltételek.
Jelenleg nehéz lenne ezt megoldani
Ezzel a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke, Horváth Péter is egyetértett, aki szerint több dolog is hiányzik ahhoz, hogy új, egységes és igazságos rendszert lehessen bevezetni erre vonatkozóan, mindemellett sok múlik az intézményi kultúrán is.
Kifejtette, ennek a feladatnak az elvégzése egyrészt az intézményvezető és helyetteseinek dolga lesz, másrészt a munkaközösség-vezetőké, akik ennyi tanítási óra mellett képtelenek lesznek ezt megoldani, így nekik órakedvezményt kell majd adni.
Hozzátette, a negatív eltérítést úgy értelmezi, hogy ha valaki egy adott évben kitűnően dolgozott, ám egy másik évben valami miatt kevésbé, akkor nem kaphat ugyanakkora jutalmazást, ám állítása szerint az alapbérből nem is lehet elvonni – írta az Infostart.
A Belügyminisztérium szerint Pintér Sándor tárcavezető már a tavalyi évben, az Országgyűlés kulturális bizottságának ülésén és a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen is beszélt az új pedagógus-teljesítményértékelési rendszerről, amit a pályán lévők „70%-a támogat”.