Tálas Péter: Ukrajna segélyezése jó üzlet az Egyesült Államoknak
A kieli Világgazdasági Intézet szerint az Egyesült Államok eddig már több mint 23 milliárd dollárral támogatta Ukrajnát.
Az Egyesült Államok nem fukarkodik, ha arról van szó, hogy pénz kell Ukrajnának, eddig már több mint 23 milliárd dollár támogatást ajánlottak fel a kieli Világgazdasági Intézet szerint, míg az Egyesült Királyság 3,7 milliárd dollárral, Németország 1,4 milliárd dollárral, míg Lengyelország 1,8 milliárd dollárral támogatta őket – fejtette ki Tálas Péter az Inforádióban.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóintézetének vezetője elmondta, hogy mindezzel párhuzamosan az Egyesült Államok további 18 országot támogat 2,2 milliárd dollárral, olyanokat, amelyek az ukrajnai háború közelében helyezkednek el.
Kijelentette azonban, hogy
Megérkezte ugyanis a hidegháború után a kihívók, akik saját érdekszférát akarnak kialakítani, mindezt pedig az Egyesült Államok rovására. Ebbe a képbe illeszkedik az ukrajnai konfliktus is, ahol Oroszország igyekszik megkérdőjelezni a korábban kialakult status quót, Ukrajna viszont próbálja védeni. Az amerikai támogatás így egyfajta üzenet is azoknak az államoknak, amelyek Oroszországhoz hasonlóan, kihívóként akarnának jelentkezni.
Oroszország mellett meg még ott van Kína is kihívóként, amely Tajvannal kapcsolatban nem akar engedni az érdekeiből, de még Irán is, amely a 2000-es évek közepe óta nem látványos, hanem inkább proxyháborúval komoly befolyásra tett szert Irakban, Jemenben és Szíriában – magyarázta a szakértő.
Tálas a figyelmet arra is, hogy a segélyezés azonban nem csak az amerikaiaknak jó, hanem mások is jól jöhetnek ki belőle, ugyanis a kelet-közép-európai államok egy jelentős része a korábbi szovjet haditechnikáját adta át az ukránoknak, amelyek helyére aztán új felszerelést vásárolnak majd.
Azonban ez megint kedvezhet az Egyesült Államoknak, ugyanis a legtöbb fegyvert, amelyet az országok beszereznek, onnan érkezik, de jól járhat Dél-Korea is.
Tálas megjegyezte: az az ukránok sem minden hadfelszerelést kapnak ingyen. A segélyek egy jelentős része inkább a második világháborús kölcsönbérlethez hasonló konstrukció. Azt jelenti, hogy Ukrajna egy későbbi időpontban, de kifizeti a hadianyag árát.
A helyzetet összegezve elmondta, hogy nagyon úgy tűnik, hogy az Egyesült Államok, illetve a NATO áttért egy olyan elrettentésre, ami az eszközökben, fegyverzetben, illetve a katonai erőben mutatkozik meg és ezzel akarja visszatartani Oroszországot – foglalta össze az Infostart.