Brutális „szűrési” folyamatoknak vetik alá az ukrán civileket az orosz erők
Sokan túlságosan félnek ahhoz, hogy nyilvánosan beszéljenek a történtekről, akik azonban megszólaltak, az őket ért fenyegetésekről és megaláztatásról számoltak be.
Amikor az orosz csapatok március elején megkezdték a kelet-ukrajnai falvak és városok elfoglalását, egyre több bizonyíték látott napvilágot arról, hogy a civileket megalázó és erőszakos ellenőrzésekre kényszerítik.
Ennek során a személyazonosságuknak néztek utána, vagy kihallgatták őket, mielőtt engedélyezték volna számukra, hogy elhagyják az otthonaikat és ukrán ellenőrzés alatt álló területekre utazzanak.
A háború immár három hónapja tart, a „szűrési” folyamatok azonban a valóság részeivé váltak azokban a régiókban, amelyek orosz fennhatóság alá kerültek. A CNN számos ukrán civillel készített interjút, akik átestek ezeken az ellenőrzéseken, néhányan pedig megosztották tapasztalataikat.
Hozzátették, sokan túlságosan félnek ahhoz, hogy nyilvánosan beszéljenek a történtekről, mert aggódnak az oroszok által elfoglalt területeken maradt rokonok és barátok biztonsága miatt, akik azonban megszólaltak, az őket ért fenyegetésekről és megaláztatásról számoltak be.
Többen tanúi voltak annak, hogy az orosz csapatok vagy az oroszbarát szeparatisták civileket fogtak el, akik nyomtalanul eltűntek, Olekszandr Vdovicsenko pedig szerencsésnek tartja magát, amiért túlélte a „szűrést”.
„Mi történne, ha levágnánk a fülét?” – kérdezték az orosz katonák az ukrán férfitól, akit minden alkalommal megütöttek, amikor olyan választ adott, amely „nem tetszett” a kérdezőknek, a múlt havi kihallgatása során pedig olyan sok ütést kapott, hogy a látása maradandóan károsodott.
Elmondása szerint a politikájáról, a jövőbeli terveiről, a háborúval kapcsolatos nézeteiről faggatták, emellett ellenőrizték az iratait, ujjlenyomatot vettek tőle, majd levetkőztették, hogy vannak-e nacionalista tetoválásai, vagy bármilyen nyom, amely katonai felszerelés viselésére utalhat.