Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Mérföldkő a szuperszonikus repülésben: az XB-1 sikeresen teljesítette első hangsebesség feletti repülését (videó)

Hatalmas mérföldkő ez a szuperszonikus repülés történetében.

...svg content...Fotó: Wikimedia Commons/ArPerfectlyEdits
Technológia

Szabó Kata

Szerkesztő

A szuperszonikus légiközlekedés újbóli megjelenése rendkívül lassú folyamat volt, de január 28-án egy újabb jelentős lépés történt ezen az úton: a Boom Supersonic vállalat végrehajtotta első szuperszonikus repülését.

A kaliforniai Mojave sivatag felett végrehajtott teszt során a Boom XB-1 nevű repülőgépe először lépte át a hangsebességet, ezzel pedig az első független fejlesztésű repülőgéppé vált, mely elérte ezt a mérföldkövet.

Az XB-1, mely már 12 sikeres repülést tudhat maga mögött, az Overture névre keresztelt szuperszonikus utasszállító repülőgép előfutára. A teszt során a repülőgép 35 ezer láb magasságban 1,122 Mach sebességre gyorsult fel – ez körülbelül 10 százalékkal haladja meg a hangsebességet.

A repülés helyszíne is szimbolikus jelentőséggel bír: ugyanabban a légtérben történt, ahol 1947-ben Chuck Yeagernek először sikerült elérnie a hangsebességet. A Boom Supersonic vezérigazgatója, Blake Scholl szerint a szuperszonikus repülés a jövőben teljesen átalakíthatja a légi közlekedést, az Overture kereskedelmi forgalomba állítását pedig még az évtized vége előtt tervezik.

A gép várhatóan 64-80 utast szállít majd 1,7 Mach sebességgel – ez a kétszerese (!) a jelenlegi utasszállító repülőgépek átlagos sebességének. A légiközlekedési óriások már most masszív érdeklődést mutatnak az újdonság iránt: az American Airlines, a United Airlines és a Japan Airlines összesen 130 megrendelést és előrendelést adott le az új technológiára.

A Boom célja, hogy az Overture világszerte több mint 600 útvonalon közlekedjen, és jelentősen csökkentse az utazási időt: a vállalat hosszú távú víziója szerint a jövőben akár 100 dollárért, alig négy óra alatt bárhová el lehetne jutni a világon.

Az Overture működéséhez hagyományos sugárhajtóműveket alkalmaznak, ugyanakkor a vállalat célja, hogy akár 100 százalékban fenntartható repülőgép-üzemanyaggal (SAF) is képes legyen üzemelni, ami jelentősen csökkentheti a környezeti terhelést.