Drámai a helyzet a szülészetben, a finanszírozás hiánya nyomás alá helyezi a kórházakat
A finanszírozó által fizetett térítés az egyszerű szülések lebonyolítását sem fedezi, ami trükközésre vagy indokolatlan beavatkozások elvégzésére kényszeríti a kórházakat.
Hatalmas problémát okoz az egészségügyben a kórházak alulfinanszírozottsága, amelynek következtében az intézmények arra kényszerülnek, el nem végzett beavatkozásokat jelentsenek, vagy még rosszabb: olyan beavatkozásokat végezzenek el, amelyek nem lennének szükségesek.
Magyarországon 113 ezer forint költségtérítést kap egy kórház egy egyszerű szülés lefolytatásáért, ami olyan nagyon kevés, hogy az ellátás színvonalát fenyegeti. A kórházak így anyagilag érdekeltté válnak abban, hogy a szülés ne történjen beavatkozásmentesen.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint az indokolt császármetszések az összes szülés körülbelül 10-15 százalékát teszik, ki, a magyar gyermekeknek azonban 42 százaléka születik császármetszéssel. Ha az egészségügy fel kívánna lépni a szükségtelen műtétek ellen, azzal a saját működését sodorná veszélybe.
A szülések jelenlegi árazása annyira nem felel meg a piaci áraknak, hogy csupán a szülés legköltséghatékonyabb módjával, az otthonszülés díjával mérhető össze. Összehasonlításként a magánkórházak legolcsóbb esetben az állami díj hatszorosát számolják fel egy egyszerű szülésért és az azt követő 72 órás utógondozásért.
„Magyarországon már a műtét puszta elvégzése lenullázza vagy akár mínuszba löki az elszámolást, és onnantól kezdve minden egyéb költség, beleértve az orvosok szerény hivatalos bérét is, csak a veszteséget növeli a kórház számára”
– írta tavaly egy sebész a szülészeti osztályok helyzetéről.
A 24.hu szerint a problémát őszinte, szakmai párbeszéddel lehetne mélységében feltárni, amelyben az osztályok vezetői és dolgozói érdekeltek a jó megoldások keresésében, az állam pedig abban, hogy ne tartsa anyagilag kiszolgáltatott helyzetben az intézményeket.