Szükségállapotot hirdettek ki egy országban, annyira eldurvult a nők elleni erőszak
Az egyre súlyosabb mértéket öltő, nők elleni családon belüli és családon kívüli erőszak miatt Puerto Rico arra kényszerült, hogy szükségállapotot hirdessen ki, és mérlegeljen olyan intézkedéseket, melyekért már évek óta küzdenek nőjogi aktivisták.
Az amerikai államnak nem tekinthető tengerentúli területen vasárnap hozták meg a végső döntést a szükségállapotról, miután egy frissen nyilvánosságra hozott, 2019-es évre vonatkozó jelentésből kiderült, hogy olyan magasra szintre ugrott a nők elleni erőszak, hogy már hetente legalább egy nő veszíti életét ennek következtében – számolt be róla az Al Jazeera.
A szükségállapot keretében frissen bevezetett intézkedések között – mely nemcsak a nőket, hanem a meleg és transznemű embereket is védelmezni szándékoz – szerepel például egy mobilapplikáció készítésének elrendelése is, melyen az erőszak áldozatai bejelenthetik a támadást, és segítséget kérhetnek.
A hatóságok ezen felül új állami programokat is fognak tervezni, melyeken keresztül megerősíthetik azoknak a nőknek a védelmét, akik távoltartási végzést kértek a bántalmazójuk ellen. Továbbá egy új bizottságot is fel fognak állítani, melynek feladata az intézkedések végrehajtásának ellenőrzése, és az új intézkedések kidolgozása lesz elsősorban a feladata.
Az új jogszabályokban többek között lefektetik a nemi alapú erőszak definícióját is, mely egy olyan fizikai, szexuális vagy pszichológiai bántalmat okozó magatartás, melyet egy sztereotípiák által motivált elkövető tanúsít.
Mint a hírügynökség megjegyzi, a nők elleni erőszak borzasztóan súlyos problémát okoz Latin-Amerikában és a Karib-térségben, világviszonylatban is ezekben a térségekben az egyik legrosszabb a nők helyzete. Aktivista csoportok már régóta küzdenek ez ellen, különböző tüntetések útján, egyelőre minimális, de jelentős sikerekkel (mint az abortusztörvény elfogadtatása Argentínában).
Pedro Pierluisi, Puerto Rico kormányzója a döntés során kihangsúlyozta, hogy az intézkedések egy „olyan ördögöt hivatottak legyőzni, amely már így is túl nagy károkat okozott”, mert szerinte az áldozatok már így is felmérhetetlen igazságtalanságot szenvedtek a diszkrimináció és a bántalmazások miatt.