Szomorú mérföldkőhöz érkezett Afrika, és a veszély csak fokozódik
Meghaladta a 100 000 főt a koronavírus-járvány halálos áldozatainak a száma Afrikában, mely kontinens a pandémia első hulláma idején még jelesre vizsgázott a gyors reakciójának köszönhetően. A második hullám azonban itt sem mutatott irgalmat, számos helyen pedig már az oxigén is hiánycikké kezd válni.
John Nkengasong, az Afrikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) vezetője úgy fogalmazott, hogy „sokkal sebezhetőbbek”, mint azt gondolta korábban. A szörnyű mérföldkőhöz mindössze annyit fűzött, hogy „különösen fájdalmas” esemény, és attól tart, hogy miközben az egészségügy túlterheltté válik, a világ „normalizálni” fogja a rengeteg halálesetet – idézte az AP.
Az 54 országból álló, 1.3 milliárd lakosnak otthont adó kontinensre továbbra sem érkezett számottevőnek nevezhető vakcina-szállítmány, és a Dél-Afrikából kiinduló vírusmutáció már veszélyt jelent az egész oltási programra – nem csak kontinentálisan, de globálisan is.
Nkengasong becslései szerint amennyiben érkezik is jelentősebb vakcina-szállítmány a kontinensre, azzal 2021 végéig csak a kontinens lakosságának 35-40 százalékát lesznek képesek beoltani, 2022 végére pedig a 60 százalékát, így csak szűk két év múlva juthatnak el a megfelelő nyájimmunitáshoz.
Az Afrikai Unió által felállított koronavírus-ügyi munkacsoport viszont fontos fejleményről számolt be a pénteki nap folyamán, ugyanis Oroszország 300 millió dózisnyi oltóanyagot ajánlott fel a kontinensnek, amely várhatóan májustól lesz elérhető. Ez több, mint amit az AstraZeneca, Pfizer, Johnson & Johnson hármastól sikerült lekötniük, ami mintegy 270 millió adag oltóanyag volt.
Az afrikai egészségügyi szakértők kezdetben nagy megkönnyebbüléssel konstatálták, hogy a kontinens elkerülte a súlyosabb halálozási számokat, azonban a COVID-19 második hulláma ezen a téren is tragikus fordulatot hozott, amely immáron egy negatív mérföldkőben nyilvánul meg: az afrikai CDC nyilvántartása szerint 100 ezer fölött jár már a regisztrált halálos áldozatok száma.
Matshidiso Moeti, a WHO afrikai irodájának vezetője pedig arról számolt be, hogy az elmúlt hónap során 40 százalékkal emelkedett a halálos áldozatok száma az azt megelőző hónaphoz képest, amely szám szerint több mint 22 000 halálos áldozatot jelent. Mint mondta: ez egy szomorú figyelmeztetés, hogy számos afrikai ország ellátórendszere kritikus túlterheltség alatt áll.
Az afrikai CDC adatai szerint azonban az elmúlt héten már lassuló trendeket lehetett tapasztalni a kontinensen, például a múlt hét vasárnappal bezáródó héten 28 százalékkal csökkent a halálos áldozatok száma az azt megelőző héthez képest. A dátumokban is szomorú egybeesés van: szinte napra pontosan egy évvel később érte el a kontinens ezt a halálozást, miután az első fertőzöttet regisztrálták Egyiptomban, még 2020. február 14-én.
A helyzetet tovább nehezíti az a többször beismert tény, hogy sokkal több halálos áldozata lehet a koronavírus-járványnak Afrikában, mint ahogyan a hivatalos adatok mutatják. Mivel a legtöbb afrikai országban nem állnak rendelkezésre megfelelő eszközök a halálozási statisztikák rendszeres rögzítésére, ezért még nem tiszta, mennyi többlethalálozás történt a járvány kezdete óta.
Ott van példának Dél-Afrika esetet, ahol 2020. május 3. és 2021. január 23. között 125 000 fős többlethalálozás volt azok körében, akik „természetes okok” miatt vesztették életüket. A Dél-Afrikai Egészségügyi Kutatótanács elmondta, habár nem tudni pontosan, ezek között mennyi az, aki a vírusba halt bele, de vannak összefüggések a többlethalálozások és a fertőzési számok emelkedése között, szinte minden tartományban.
Nkengasong maga is elismerte ezt a jelenséget újságíróknak, amikor úgy fogalmazott: „valóban nem rögzítjük megfelelően a halálozási adatokat, különösen a járvány második hullámának eljövetele óta”. Mint mondta: habár a kontinensen nincsenek „masszív” halálozási számok, szinte minden afrikai ismer már legalább egy embert, aki a koronavírus szövődményeiben hunyt el.
Az afrikai CDC vezetője elmondta, hogy a fertőzöttek közötti halálozási rátában 21 ország – köztük Szudán, Egyiptom, Libéria, Mali és Zimbabwe – is rosszul teljesít, ugyanis a 2.6 százalékos globális rátánál magasabb a halálozási rátája. Salim Abdool Karim, a dél-afrikai kormány koronavírus-ügyi tanácsadója pedig elárulta, mitől lett ilyen súlyos a második hullám:
Az egyik helyszín, ahol biztosan aluldatálják a koronavírusos haláleseteket, a belső konfliktusok sújtotta Tigré régió Etiópiában. Immáron négy hónapja tart a polgárháborús helyzet a központ kormány és a Tigré lázadók között, amitől az egészségügyi ellátórendszer működésképtelenné vált, és az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy ezek közepette tömeges fertőzések lehetnek a régióban.
Afrikában Tanzánia esete a legkülönlegesebb, amelyről már mi is beszámoltunk korábban. Tanzániában senki nem tudja, mennyi lehet a fertőzöttek és a halálos áldozatok pontos száma, mivel a kormány járványügyi stratégiája kimerül abban, hogy állami szinten tagadják a vírust. Egy 60 milliós lakosságú országról beszélünk esetükben, akik már április óta nem tettek közzé járványügyi adatokat.
John Magufuli elnök váltig állítja, hogy Isten segítségével kisöpörték a koronavírust az országból, ráadásul még a pandémia megfékezésére hivatott vakcinákkal is szkeptikus, alapvető bizonyítékok nélkül. Mindeközben a közösségi médiában egyre több aggasztó gyászjelentést tesznek közzé, ahol a családtagok arról számolnak be, szerettük az utolsó napokban alig kapott levegőt.
Az Egészségügyi Világszervezet – hiába a kormány tiltakozása – állítása szerint ráadásul Tanzánia egyike annak a nyolc afrikai országnak, ahol azonosították a dél-afrikai koronavírus-variánst, amely sokkal fertőzőbb, mint a korábbiak. A WHO mindezt az alapján állapította meg, hogy olyan személyeknél azonosították a variánst, akik korábban Tanzániába utaztak.
Nkengasong pedig stílusosan pont Tanzánia első elnökétől, a kontinensen nagyra becsült Julius Nyererétől a járványhelyzet megoldására vonatkozóan – ha Afrika nem egyesül, akkor pusztulásra van ítélve: