Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Szlovákia elkezdi árulni a kilőtt medvék húsát

Szlovákia elkezdi árulni a kilőtt medvék húsát

Szlovákia elkezdi árulni a kilőtt medvék húsát
Unsplash/Jeroen Roegist

Jövő héttől a szlovák környezetvédelmi minisztérium szervezetei szigorú feltételek mellett medvehúst kínálhatnak eladásra.

Jövő héttől a szlovák környezetvédelmi minisztérium felügyelete alá tartozó szervezetek medvehúst kínálhatnak eladásra, amennyiben minden jogi és higiéniai követelménynek megfelelnek – jelentette be Filip Kufa államtitkár, aki felhívta a figyelmet arra, hogy eddig a kilőtt állatokat hulladékként kezelték, amit pazarlónak nevezett.

„Fogyasztásra bocsátunk minden olyan kilőtt állatot, amely megfelel bizonyos feltételeknek. Miért? Mert a medvehús ehető” – nyilatkozta Kufa a BBC beszámolója szerint. A barnamedvék kérdése politikai és társadalmi problémává vált Szlovákiában, miután az elmúlt években megnövekedett az emberek és medvék közötti találkozások száma, melyek közül néhány halálos kimenetelű volt.

Szlovákiában regisztrálják a második legtöbb medvetámadást Európában Románia után, ahol becslések szerint 13 000 barnamedve él. A 2000-2020 közötti időszakban 54 támadást jegyeztek fel Szlovákiában, az utóbbi években azonban az incidensek száma évente átlagosan 10-re emelkedett.

Áprilisban egy férfit halálos medvetámadás ért

Áprilisban egy férfit halálos medvetámadás ért, miközben egy közép-szlovákiai erdőben sétált, ami Robert Fico miniszterelnök kemény reakcióját váltotta ki. A kormányfő nagyszabású, akár 350 medvére kiterjedő kilövési programot jelentett be – amely szám nagyjából megegyezik a teljes spanyolországi medvepopulációval.

„Nem élhetünk olyan országban, ahol az emberek félnek belépni az erdőbe” – fogalmazott a miniszterelnök. A kormány álláspontja szerint a medvepopuláció túlszaporodása okozza az emberekkel való incidensek növekedését. A környezetvédelmi csoportok és ellenzéki személyiségek azonban élesen bírálták az intézkedést, alkalmatlannak és veszélyesnek nevezve azt.

A helyi Greenpeace szintén határozottan reagált – Miroslava Abelova „teljesen felelőtlennek” minősítette a kilövési tervet, azzal vádolva a kormányt, hogy figyelmen kívül hagyja a természetvédelmi törvényeket és a tudományos ajánlásokat. A barnamedvék az EU-irányelvek szerint szigorúan védett fajnak minősülnek, és csak kivételes esetekben lehet őket kilőni, amikor valódi veszélyt jelentenek az emberekre, és nincs más alternatíva.