Szívesen elcsípnéd a zöld üstököst? Íme egy virtuális teleszkóp
Ha te is szeretnéd elcsípni az 50 ezer éve nem látott különleges égi jelenséget, van egy remek hírünk!
Ahogy arról korábban is beszámoltunk, a NASA úgy számol, hogy a kaliforniai csillagászok által 2022. március 2-án felfedezett, mintegy 1 kilométer átmérőjű sziklás, jeges égitest január 12-én ér a legközelebb a Naphoz, így az északi féltekén élők számára ekkor nyílhat a legjobb esély a megfigyelésére, míg a déli féltekén élők február elején tekinthetik meg az üstököst.
Noha alapvetően szabad szemmel is látható lesz a különleges, zöld színű csóvával rendelkező üstökös, mindez annak feltétele, hogy az égbolt is tiszta legyen és a Hold fénye se zavarjon be.
A legjobb élmény érdekében azt is javasolják, hogy olyan helyre menjünk, ahol minimális a fényszennyezés.
Mivel azonban nagyon sokan ezt nem tehetik meg, most elhoztunk egy szuper lehetőséget: a Virtuális Teleszkóp (VTP) – az olaszországi Ceccanóban található Bellatrix Csillagászati Obszervatórium által nyújtott szolgáltatás, mely robotizált, távolról működtetett távcsöveket üzemeltet és biztosít hozzáférést hozzájuk – élő közvetítést tart, mely az üstököst mutatja majd, ahogy átszáguld az űrben.
Az élő közvetítés a The Virtual Telescope Project YouTube-csatornán lesz megtekinthető, helyi idő szerint, tehát Magyarországon január 14-én, hajnali 5 órától kezdődően: