Utcákon hagyják újszülött gyermekeiket a mélyszegénységben élő szülők
Egyes országokat olyan szinten szétszakított a polgárháború, hogy mondhatni napi szinten jönnek horrortörténetek onnan.
Pontosan ilyen Szíria is, ahol még az Arab Tavasz tüntetéssorozatot követően robbant ki polgárháború, amelynek a vége az Iszlám Állam létrejövetele és megerősödése lett és amit csak évekkel később sikerült legyőzni csak.
Ettől függetlenül viszont Szíria a polgárháború és a hanyatló gazdaság miatt jóformán egy bukott állam képét mutatja, a központi Asszad-rezsim nem tartja uralma alatt az egész ország területét. Egyes helyeken az amerikai támogatású kurdok, máshol a török támogatású milíciák a vezetők.
Északnyugat-Szíria alapvetően nem a kormány kezén van, ahonnan most az Emberi Jogok Szíriai Figyelője (SOHR) egy horrorisztikus trendről számolt be: egyre többen hagyják utcákon az újszülött gyermekeiket, legjobb esetben is egy mecset vagy közösségi ház ajtaja elé teszik le őket.
Az SOHR beszámolója szerint legalább kilenc újszülöttet találtak olyan területeken az idei év során, amelyet az ellenzék tart irányítása alatt. Az emberi jogi figyelőszervezet szerint a kilencből legalább két újszülött életét vesztette, mielőtt megtalálták volna őket.
Már korábban több emberi jogi szervezet is jelezte, hogy Szíriában egyre több gyermeket hagynak magára, mert a családok nem tudják megengedni maguknak a felnevelését a mélyszegénység miatt. 2018 év eleje és 2019 közepe között például 40 gyermeket találtak így elhagyatva az utcákon.
„Azok a körülmények, amelyekben a háború alatt éltünk, az az elviselhetetlen szegénység, amelyet a gyermekeknek át kellett élni, nem emberhez méltóak, az alapvető szükségleteiket nem tudják a szülők megteremteni” – fogalmazott egy helyi nő korábban a szíriai médiának.
Szíriában azonban nem csak az ellenzéki irányítású területeken jelentős a mélyszegénység miatt gyermekelhagyatás, Damaszkuszban például 2011 és 2018 között 300 ilyen gyermeket találtak az utcákon.