Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

A szíriaiak adót fizetnek a háború utáni újjáépítésért, de kevés hasznot látnak belőle

Becslések szerint 6,2 millió ember kényszerült lakóhelye elhagyására a hosszú ideje tartó szíriai polgárháború miatt, amely mély gazdasági és humanitárius válságba sodorta az országot. További 5,6 millióan menekültek el, akik jelenleg menekültként vannak nyilvántartva. Az ENSZ 2018-ban mintegy 388 milliárd dollárra becsülte a háború okozta pusztítás költségeit, ami közel hússzorosa annak, amit Szíria teljes gazdasága tavaly ért.

...svg content...Bassár el-Aszad szíriai elnök választási plakátja Damaszkuszban 2021. május 25-én, a szíriai elnökválasztás elõtti napon. Az ellenzék és a szíriai kurdok egyaránt elutasítják az általuk jogszerûtlennek tartott választást. MTI/EPA/Juszef Badaui
Külföld
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Nyugat vonakodott attól, hogy Bassár el-Aszadnak fizessen Szíria újjáépítéséért, az EU és az USA is kijelentette, hogy nem támogatja financiálisan, amíg nem történik meg a politikai átmenet. Szíriában most szerdán tartanak elnökválasztást, amelyet széles körben elítélnek, mivel a folyamat célja, hogy a hivatalban lévő elnök legitimitásának látszatát keltse.

A választások azt is hivatottak sugallni, hogy az ország halad előre, annak ellenére, hogy a háború folytatódik, a gazdaság pedig összeomlott: a kormány azt sem engedheti meg magának, hogy elegendő kenyeret biztosítson polgárai számára, nemhogy újjáépítse elpusztult városait.

Mivel nemzetközi források nem érkeznek, a szíriai rezsim saját adót vetett ki az újjáépítés finanszírozására. 2012-ben az ország újjáépítését segítő bizottságot hozott létre az akkori miniszterelnök-helyettes és helyi közigazgatási miniszter, Omar Ghalawanji irányítása alatt, aki még ugyanabban az évben felkerült az EU szankciós listájára.

A bizottság becslések szerint 386 milliárd szíriai fontot gyűjtött össze a Szervezett bűnözés és korrupció bejelentési projekt (OCCRP), annak szíriai partnere, a SIRAJ és a Finance Uncovered elemzése szerint. Arra azonban kevés bizonyíték van, hogy a pénzt olyan civilek megsegítésére költötték, akik egyébként azóta semmit sem hallottak a dologról, mióta kártérítésért folyamodtak.

A rendelkezésre álló feljegyzések azt mutatják, hogy a rezsim újjáépítési bizottsága az adóból beszedett pénzeket többnyire a minisztériumoknak és közintézményeknek juttatta, így lehetetlen nyomon követni, hogy mire költötték. Az OCCRP-nek sikerült lenyomoznia néhány pénzmozgást, bár az egésznek csak kis részét, de katonai létesítmények és a kormányerők lakhatásának felújítására fordították. A civilekre költött pénzek pedig gyakran a kormánypártiakhoz kerültek.

Mivel a lakossággal elhitették, hogy az adókból az otthonaikat fogják újjáépíteni, létrehoztak egy rendszert, amely lehetővé tette a polgárok számára, hogy kártérítésért folyamodjanak az egyes Aszad által ellenőrzött kormányzóságok albizottságaihoz, amelyek viszont a központi újjáépítési bizottsághoz küldték a kérelmeket jóváhagyásra írja a Guardian.

Az OCCRP, a SIRAJ és a Finance Uncovered dokumentumainak áttekintése azonban arra utal, hogy ez nem történt meg. A nyílt forrásokból, parlamenti vitákból és az állami médiából származó adatok szerint a szíriai kormány 2013-ban 30 milliárd szíriai fontot, majd azóta minden évben 50 milliárd szíriai fontot, azaz összesen 380 milliárd szíriai fontot utalt ki az újjáépítési bizottságnak. A kiadási kimutatások szerint a kötelezettségvállalások összege mindössze 263 milliárd szíriai font, így 117 milliárd szíriai font megmaradt felhasználásra, az azonban rejtély, hogy hol van a pénz.

Google kereső: ezt nehogy beírja, ellophatják minden adatát

Meglepő módon próbálnak a hackerek hozzáférni a Google keresőt használók személyes adataihoz.

Mit együnk és mit ne, ha elkerülnénk az őszi betegségeket? Ezt mondja a szakértő

Egy dietetikus elárulta, melyek azok az élelmiszerek, amelyeket érdemes előnyben részesíteni vagy elkerülni, ha a cél az, hogy ősszel és télen is csúcsformában legyen az immunrendszerünk.