ENSZ-jelentés: Minden harcoló fél alkalmazott gyerekkatonákat Szíriában
Körülbelül ugyanannyi gyermekkatonát soroztak be a tavalyi év során Szíriában, mint két évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy mindenki ígéretet tett arra, hogy felszámol ezzel a gyakorlattal.
A szíriai polgárháború minden harcban lévő fele foglalkoztatott gyermekkatonákat a tavalyi év során, ebben legalább 800 gyermek lehet érintett – írja az ENSZ frissen nyilvánosságra hozott jelentése alapján az angol nyelvű Al Araby.
Szíria e tekintetben az egyik legsúlyosabb jogsértő volt a gyermekek jogai terén Afganisztánnal, a Kongói Demokratikus Köztársasággal, Szomáliával és Jemennel egyetemben. Habár a gyermekkatonák száma nem nagyon változott, a gyermekek ellen elkövetett szexuális erőszak 70 százalékkal, a gyermekek elrablása pedig 90 százalékkal növekedett.
Az ENSZ összesen 2388 esetet regisztrált Szíriában, amely súlyos megsértése volt a gyermekjogoknak 2020-ban, köztük gyermekrablás, gyilkosság és megrontás. 2020-ban összesen végül 813 gyermeket soroztak be katonának, 24 gyerekkel kevesebbet, mint 2019-ben.
A gyermekkatonák toborzása minden fegyveres erőt érintett Szíriában, a legsúlyosabb jogsértő ilyen tekintetben a szélsőséges Hayat Tahrir Al-Sham (HTS) milícia volt. A török támogatású FSA és a kurd SDF is súlyos jogsértő volt ilyen téren, de egyik szervezet sem volt ártatlan.
A HTS toborzása azonban egyáltalán nem meglepő, ugyanis ők már korábban is arról voltak hírhedtek, hogy kifejezetten gyermekeknek állítottak fel kiképzőtáborokat, akiket majd később a felnőtt milíciába „nevelnek”.
Az iszlamista szervezet már több kampányt is indított, amelyekkel kifejezetten az elszegényedett szíriaiakat targetálták, akiknek a nagy része gyermek volt. Tavaly márciusban pedig külön a 11 év alattiaknak készítettek egy videót, ahol fegyveres kiképzésre hívták őket.
A kurdok támogatásával bíró SDF 2019-hez képest jóval kevesebb gyermekkatonát toborzott, de így is felvettek 119 gyermeket. Ez azért is érdekes, mert az SDF már évekkel ezelőtt kötött különböző megállapodásokat az ENSZ-szel és egyéb NGO-kkal, hogy nem fognak több gyermekkatonát besorozni.
A helyzetnek pedig szintén tragikus érdekessége, hogy még az Asszádhoz köthető kormányerők esetében is kimutatták, hogy különösen a vidéki elszegényedett régiókban gyermekeket soroztak be a fegyveresek közé a szüleik engedélye nélkül.