Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Külföldre kényszerülnek a szingapúri párok a petesejt-lefagyasztási tilalom miatt

A szigorú munkaóráiról híres országban egyre több nő fagyasztatná le petesejtjeit, hogy élete későbbi részében vállaljanak gyereket, a módszer betiltása azonban komoly akadályt jelent számukra.

...svg content...Illusztráció. Forrás: Pixabay
Külföld
Author image

Kolláth Benjámin

Szerkesztő

Szingapúrból egyre több nő utazik külföldre, mivel a munkamániás városállamban a fiatalkorúaknak nincs ideje családalapításra, azonban a vezetés betiltotta a petesejtek lefagyasztását, amely az egyetlen esélyük arra, hogy később is biztonságosan vállalhassanak gyereket.

Az SCMP beszámolója szerint egyre hangosabbak a hangok, amelyek a tilalom feloldását követelik, egyikük, aki Erica álnéven nyilatkozott, elmondta: „A szingapúri nőknek nincs lehetőségük a 40-es éveikben szülni így, emiatt sokan úgy érzik, hogy muszáj a 30-as éveikben letelepedni. Soron kívül Gulyás Gergely Magyar Péterről: „Időben szóltam, hogy elmebeteg”

Szingapúr termékenységi rátája történelmi mélypontra süllyedt, 1,1 gyermek jutott egy nőre tavaly – globálisan az átlag 2,4. Mindez annak ellenére, hogy a kormány anyagi támogatásoktól a mesterséges megtermékenyítés korszerűsítéséig rengeteg módon próbálja ösztönözni a gyermekvállalást – a petesejt-lefagyasztás tilalmát leszámítva, amelyet sok más ország egészségügyi indok nélkül is engedélyez.

A konzervatív kormány és vallási csoportok is attól tartanak, hogy amennyiben feloldják a tilalmat, a nők később fognak férjhez menni és családot alapítani. A női termékenység a 30-as évek közepétől kezd el csökkenni, a petesejt-lefagyasztás azonban segíthet nekik a későbbi szülésben.

A legnépszerűbb célpont Malajzia fővárosa, Kuala Lumpur, de Thaiföldre és Ausztráliába is egyre többen érkeznek annak érdekében, hogy ott tárolják petesejtjeiket. De nem csak Szingapúrt érinti a dolog, több fejlett országban is egyre későbbre tolódik a gyermekvállalás ideje, elsősorban pénzügyi okokból.

A nyomás egyre nagyobb a kormányon, hogy – legalább időlegesen – feloldják a tilalmat, de nincs jele annak, hogy ezen gondolkodnának. A Szociális és Családfejlesztési Minisztérium tavaly egy közleményben elmondta, „etikai és társadalmi aggályokat” is felvetne a dolog, mivel így a nők „elhalasztanák a házasságot és a szülővé válást.”

A Szingapúri Egyházak Nemzeti Tanácsa is kiállt a jelenlegi tilalom mellett, mondván „mélyen önző lenne”, amennyiben mindenki lefagyasztathatná a petesejtjeit és szerintük inkább arra kellene ösztönözni a nőket, hogy vállaljanak gyereket korábban.