Szijjártó Péter nem vár tovább az ukránok olajkorlátozása miatt
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is megdöbbenve áll az események előtt, ráadásul Brüsszel még támogathatja is ebben Ukrajnát.
A magyar kormány megette a szükséges válaszlépéseket Ukrajna olajkorlátozására, ugyanakkor a kormány nem fog viszontzsarolni. Megtehetné, hogy drasztikusabb lépésekre szánja el magát az energetika terén, de nem teszi, helyette betartják a korábban megkötött megállapodásokat.
Ukrajna nemcsak Magyarországnak tesz keresztbe ezzel, hanem Szlovákiának is. Hamarosan üzemanyag-hiány léphet fel, ha szeptemberig nem rendezik a kérdést. „A brüsszeli bürokraták történelmi bűne, hogy az Európai Unió érdekérvényesítő képessége most már gyengébb, mint bármikor korábban.” – írta Szijjártó Péter a Facebook oldalán.
„Az Európai Bizottság elnökének (Ursula von der Leyen) és az Európai Unió külügyi főképviselőjének (Josep Borrell) “köszönhetően” az EU ma már arra is képtelen, hogy megvédje saját tagállamait (Szlovákia és Magyarország) egy tagjelölt zsarolásával (Ukrajna) szemben.” – folytatta a magyar külügyminiszter.
Ami sok, az sok
Azzal, hogy az ukránok ennyire drasztikus lépésre szánták el magukat, a magyar kőolajimport egyharmadát és a szlovák kőolajimport 45%-át sodorták veszélybe. „Ukrajna ugyanis a Lukoil olajszállítmányainak letiltásával a magyar kőolajimport egyharmadát és a szlovák kőolajimport 45%-át sodorta veszélybe. Ez az ukrán lépés kockára teszi mind Magyarország, mind Szlovákia energiaellátásának biztonságát.”
Szijjártó szerint az is felháborító, illetve elfogadhatatlan, amit Brüsszel tesz, vagyis semmit nem tesznek. Ez pedig egyre nehezebb helyzetet generál, jól érezhető az összefogás Magyarországgal szemben. „Az Európai Bizottság pedig ahelyett, hogy a sarkára állna és megvédené két tagországát, inkább kifogásokat keres és mentegeti az ukrán zsaroló lépéseket. Ez elfogadhatatlan és felháborító viselkedés a brüsszeli bürokraták részéről.”
A külügyminiszter nem várt tovább, és már egyeztetett is a szlovák kollégájával. Mivel két országról van szó, talán erőteljesebb hatással tudnak lenni Brüsszelre, akiket eddig nemigazán hatotta meg a dolog. „A mai napon telefonon egyeztettünk szlovák kollégámmal, Juraj Blanárral és megállapodtunk a közös, koordinált fellépés folytatásában, és egyetértettünk abban, hogy mind Ukrajna, mind a Bizottság fellépése elfogadhatatlan, és nem fogunk engedni a zsarolásnak akkor sem, ha az Kijevből vagy Brüsszelből érkezik.”