Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szijjártó Péter szerint Ukrajna az újabb döntésével ismételten nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter kiemelte, Ukrajna az újabb döntésével ismételten nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot.

...svg content...Fotó: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter beszédet mond a Feintool System Parts Tokod Kft. beruházásának bejelentésén 2024. december 17-én. A svájci hátterű vállalat jelentősen bővíti a motor- és generátormaggyártó üzemét Tokodon, amely ennek nyomán képessé válik az elektromosautó-gyártás megrendeléseinek kiszolgálására Magyarországon és Európa-szerte. MTI/Lakatos Péter
Európa

Szabó Kata

Szerkesztő

Szijjártó Péter szerint senki nem vitathatja, hogy az Európai Unió versenyképessége rendkívüli mértékben romlott a közelmúltban. Ennek egyik legfőbb oka a földgázárak, melyek jóval magasabbak lettek Európában, mint más versenytársak esetében.

„Ma már a legfanatikusabb brüsszeliták sem vitathatják, mert nem is tudják, hogy az Európai Unió versenyképessége rendkívüli mértékben romlott a közelmúltban, aminek az egyik legfőbb oka, hogy a földgázárak Európában jóval magasabbak lettek, mint versenytársaink esetében. Itt is igaz az az egyszerű közgazdasági tétel, hogy ha valamiből kevesebb áll rendelkezésre, akkor annak magasabb lesz az ára.” Soron kívül Az USA volt budapesti nagykövete szerint szörnyű, amit Rogán Antallal műveltek

A külügyminiszter azt mondja, leginkább a földgáz mennyiségét mesterségesen csökkentő intézkedések vezettek ahhoz, hogy az európai földgázárak növekedni kezdtek. Úgy tűnik, hogy ez a lejtő mélyebb, mint valaha, ami súlyos áremelkedésekhez vezethet.

Ukrajna döntése sokba kerül

„Az európai földgázárak növekedéséhez azonban leginkább a földgáz mennyiségét mesterségesen csökkentő intézkedések vezettek, mint az egyes földgázforrások szankciók általi vagy politikai kiiktatása, valamint egyes szállítási útvonalak elzárása.”

Szijjártó azt gondolja, teljesen világos, hogy ezen döntéseknek az Európában élők fizetik meg az árát. Magyarország azonban sokat dolgozott azon, hogy minél több útvonalon érkezhessen földgáz, így a magyar energiaellátás biztonságban van. Annak ellenére is, hogy az európai földgázpiac áremelkedései ránk is hatással vannak.

„Az is teljesen világos, hogy ezeknek a döntéseknek az európiai emberek isszák meg a levét. Mivel azonban az elmúlt években mi itt, Magyarországon nagyon sokat dolgoztunk annak érdekében, hogy minél több útvonalon tudjunk földgázt vásárolni, a magyar energiaellátás biztonságban van, még akkor is, ha az európai földgázpiac áremelkedései ránk is hatással vannak.”

A külügyminiszter hangsúlyozta, miközben Ukrajna azon dolgozik, hogy EU-tag legyen, az újabb döntésével ismételten nehéz helyzetbe hozta a gazdaságot. Már 20 százalékkal nőtt emiatt a földgáz ára az európai piacon, és senki nem tudja, hol van ennek a vége.

Szlovákiával is egyeztetett Szijjártó

„A legutóbbi áremelkedésekhez vezető fejlemény az volt, hogy Ukrajna megszüntette az orosz földgáz átszállítását saját területén Közép-Európa irányába. Amióta december közepén véglegessé vált az ukrán tranzitútvonal kiesése, 20 százalékkal nőtt a földgáz ára az európai piacon. Miközben tehát Ukrajna tagjelöltként az EU-ba igyekszik, egy újabb döntésével ismételten nehezebb helyzetbe hozta az európai gazdaságot.”

A magyar kormány a szlovák vezetéssel egyeztetett az ukránok miatt, és egyetértettek abban, hogy a társulási megállapodást mindkét félnek tiszteletben kellene tartania. A helyzet immáron kezd súlyossá válni az egyre magasabb árakkal.

„Különösen igaz ez Közép-Európára, ezért Juraj Blanár szlovák külügyminiszter-kollégával telefonon tekintettük át az ukrán döntés nyomán előállt helyzetet. Egyetértettünk abban, hogy az EU és Ukrajna közötti társulási megállapodást mindkét félnek tiszteletben kéne tartania, márpedig ez a megállapodás rendelkezik az energiaszállítási útvonalak fenntartásáról is.”

„Jól emlékezem az évekkel ezelőtti vitákra, amelyek arról szóltak, hogy megépítsük-e az Ukrajnát kikerülő Oroszország – Törökország – Bulgária – Szerbia – Magyarország szállítási útvonalat létrehozó Török Áramlat gázvezetéket. És jól emlékszem azokra a fenyegetésekre is, melyek a szövetségeseink részéről érkeztek, ahogy jól emlékszem arra is, hogyan próbáltak “barátilag” lebeszélni minket erről a beruházásról. Ha akkor nem tudtunk volna ellenállni a “baráti” nyomásnak, akkor most szárazföld által körülzárt országként nagyon-nagyon nehéz helyzetben lennénk.” – írta a Facebook oldalán Szijjártó.

„Most Magyarország energiaellátása tehát biztonságban van, de Ukrajna tranzitszállítások leállításáról szóló döntése újabb áremelkedésekhez vezet és újabb versenyképességi kihívásokat okoz Közép-Európa és az egész Európai Unió számára. Magyarország azonban a mostani kihívásokkal teli környezetben is ragaszkodik a rezsicsökkentés eredményeinek megvédéséhez és ennek érdekében folytatjuk együttműködésünk a regionális partnereinkkel.”

Vitályos Eszter szerint óvodás szint, amit Rogán Antallal csináltak

Vitályos Eszter kormányszóvivő szerint óvodás szint, amit a leköszönő Biden-kormány tett Rogán Antallal szemben.