Szijjártó Péter: 359 millió forinttal támogatja a magyar kormány a csádi egészségügyet
Továbbá a kormány 150-200 millió eurós hitelt ad a mezőgazdaság és élelmiszeripar megerősítésére.
Mint ismert, Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap este személyesen fogadta Budapesten, a Karmelita kolostorban Csád elnökét, Mahamat Idriss Déby Itno-t, aki két napos hivatalos látogatásra érkezett Magyarországra. Egy vacsora keretében tárgyaltak, majd hétfőn további kétoldalú megbeszéléseket folytattak. Az ezzel kapcsolatos részletekről itt írtunk bővebben. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pedig Abderrahmán Kulamallahhal, a csádi külügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatót hétfőn.
Ennek során bejelentette, hogy Magyarország a védelem, a gazdaság és az oktatás területét is átfogó stratégiai együttműködést épít fel Csáddal, tovább erősítve az ország stabilizáló szerepét a Száhel-övezetben – írja az MTI. Egyúttal rámutatott, hogy Európa számos biztonsági kihívással néz szembe napjainkban, s az egyik legfőbb ezek közül az illegális bevándorlás és a terrorfenyegetettség ezzel szorosan összefüggő erősödése. Szijjártó Péter leszögezte, hogy az Európai Unióba irányuló illegális migrációt nem lehet megállítani a Száhel-térséggel való együttműködés nélkül.
A miniszter szerint Csád fontos stabilizáló szerepet játszik Afrika ezen kritikus térségében, továbbá az Európai Uniós soros elnökségét adó országként is vállaljuk a részünket az illegális migráció megállításában.
Segélyhitel-programot indítanak Csád számára
„Az erről szóló stratégiai együttműködési megállapodást alá is írtuk, a védelmi együttműködésről és az állattenyésztés területén folytatott együttműködésről szóló megállapodás mellett. Ez egy olyan átfogó együttműködés, amelynek védelmi, gazdasági és oktatási pillére is van” – fogalmazott.
Tájékoztatása szerint Magyarország készen áll arra, hogy 150-200 millió euró (50-79 milliárd forint) értékű kötött segélyhitel-programot indítson Csád számára, amelynek keretében hazai cégek dolgozhatnak a mezőgazdasági és élelmiszeripari szektor erősítésén, illetve a vízellátás, az oktatás és a digitalizáció fejlesztésén. Emellett a Hungary Helps egymillió dollárnyi (359 millió forint) értékben segélyprogramot indít a fertőzések terjedésének megelőzése és az egészségügyi ellátás javítása céljából – részletezte.
A miniszter mindemellett kitért arra is, hogy a magyar kormány kezdeményezte, hogy az Európai Unió az ún. Európai Békekeretből folyósítson 14 millió eurós (5,5 milliárd forint) támogatást a csádi védelmi kapacitások fejlesztésére.
„A magyar javaslatot szeptember 26-ra tűzte napirendre az Európai Unió nagyköveti tanácsa, reméljük, hogy ez az előterjesztés elfogadásra is kerül” – magyarázta. Végül még arról is szót ejtett, hogy évente huszonöt csádi hallgató tanulhat majd ösztöndíjjal a magyar egyetemeken, ami az emberek közötti kapcsolatok fejlődése szempontjából is fontos.