Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Szijjártó: nem aratott osztatlan sikert az EU-s külügyi tanácsban a Béke Barátai csoport

Mivel azonban Franciaország is tagja a csoportnak, nem voltak annyira élesek a kritikák.

...svg content...Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Az európai uniós külügyi tanács ülésén komoly bírálatok érték az ENSZ keretein belül létrehozott Béke Barátai országcsoportot, azonban Magyarország továbbra is teljes mértékben kiáll a kezdeményezés mellett – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Luxemburgban.

A Külgazdasági és Külügyminisztérium tájékoztatása szerint a miniszter az ülés utáni sajtótájékoztatón beszélt arról, hogy a tanácskozás során masszív kritikák hangzottak el a Béke Barátai csoport megalakulásával kapcsolatban. Szijjártó elmondása szerint, bár személyeskedésre is számított, a franciák jelenléte miatt a bírálatok visszafogottabbak voltak, megjegyezve, sokan nem mertek nyíltan szembeszállni a franciákkal. Soron kívül Gyurcsány Ferenc: Orbán Viktor és Szijjártó Péter „áruló”, „Putyin szennyesét mossák”

Szijjártó hozzátette, hogy a csoportot általánosságban támadták, és volt, aki még arra is felszólított, hogy „harcolni kell a Béke Barátai ellen”, amit ő túlzásnak tart. Magyarország azonban továbbra is elkötelezetten támogatja a csoportot, és kész részt venni a közös munkában. A külügyminiszter hangsúlyozta, hogy a Béke Barátai által elfogadott nyilatkozat, mely kiemeli a területi integritás, a szuverenitás és az ENSZ Alapokmányának tiszteletben tartását, minden korábbi kritikára választ ad.

Emellett Szijjártó beszámolt arról is, hogy továbbra is erős nyomás nehezedik Magyarországra, hogy az Európai Békekeretből hatmilliárd eurót fizessenek ki az Ukrajnába fegyvereket szállító tagállamoknak, amit Magyarország továbbra sem támogat. Üdvözölte azonban azt a javaslatot, hogy ezt a kérdést önkéntes alapokra helyezzék, és hangsúlyozta, hogy Magyarország ezt az irányt már régóta szorgalmazza:

„Tehát jeleztem is a főképviselőnek, hogy mi az önkéntes alapokra történő átállást támogatjuk, mire ő megjegyezte, hogy akkor innentől kezdve már nem Magyarországot lehet vádolni azzal, hogy az Európai Békekeretből nincsenek kifizetések. Ebben történetesen igaza van, hosszú idő után valamiben egyet tudtunk érteni”