Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Fideszes javaslat: arra köteleznék Karácsonyékat, valljanak színt a USAID-botrány ügyében

Fideszes javaslat: arra köteleznék Karácsonyékat, valljanak színt a USAID-botrány ügyében

Fideszes javaslat: arra köteleznék Karácsonyékat, valljanak színt a USAID-botrány ügyében
Fotó: MTI/Kocsis Zoltán

Szentkirályi Alexandra szerint, ha nem szavazza meg a közgyűlés a javaslatukat, azzal csak azt árulják el, hogy van rejtegetnivalójuk. Egyúttal kiderült, mit tartalmaz pontosan az átláthatósági javaslat.

Ahogy arról már beszámoltunk, korábban fény derült rá, hogy több mint 6 ezer újságírót és több száz médiumot pénzelt a USAID világszerte, köztük magyarokat is. Az ügynökség emellett 279 „média” NGO-t, tehát nyomásgyakorló ernyőszervezetet is finanszírozott. Sőt, tízből kilenc ukrán médiumot is a Biden-adminisztráció pénzelt, így aztán most, a pénzek elzárásával több helyi újság be is fejezte a működését. A téma kapcsán itt olvashat bővebben. Nemrégiben pedig Szentkirályi Alexandra, a Fővárosi Közgyűlés kormánypárti frakcióvezetője interjút adott a Magyar Nemzetnek.

Ennek során azt mondta: ha a városvezetés továbbra is titkolni próbálja, kikkel működött együtt, akkor ők maguk fognak utánamenni a tényeknek. Így a szerdai Fővárosi Közgyűlés ülésére egy, az átláthatóságot segítő javaslattal is készül a Fidesz–KDNP frakciója, amely arra kötelezné Karácsony Gergely főpolgármestert, hogy részletesen számoljon be arról, mely, a USAID által finanszírozott szervezetekkel alakított ki a Fővárosi Önkormányzat bármilyen jogviszonyt. A lap hozzáteszi: immár az is kiderült, hogy a magyarországi balliberális nyomásgyakorló és lobbiszervezetek szinte kivétel nélkül bekötéssel rendelkeznek a fővárosi önkormányzathoz.

A lap az ügy kapcsán megtudta, összesen húsz olyan civil szervezettel működött együtt 2019 után a fővárosi önkormányzat, amelyek valamilyen formában hozzájutottak az amerikai demokrata körökből származó forrásokhoz. Mint írták, a főváros 2021-ben hozta létre a Nyitott Budapest munkacsoportot, amelyben helyet kapott számos nyomásgyakorló és lobbiszervezet, egyebek mellett az Ökotárs Alapítvány, a Civil Kollégium Alapítvány és a Nonprofit Információs és Oktató Központ Alapítvány (NIOK), illetve a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) és az Amnesty International Magyarország is.

A munkacsoport az évek során összesen kilenc ülést tartott, döntő többségükön pedig részt vett Merényi Miklós, a K-Monitor önkormányzati szakértője és Móra Veronika az Ökotárs Alapítvány képviseletében. Móra az európai nyomásgyakorló hálózat egyik kulcsembere, szerepére nemrég a Szuverenitásvédelmi Hivatal is felhívta a figyelmet egy jelentésében – részletezték. Egyúttal arra is emlékeztettek: a főváros emellett az Év fővárosi civil szervezete díjon keresztül is támogatta a komoly külföldi támogatással rendelkező szervezeteket, illetve igyekezett elfogadhatóvá tenni őket a magyar közvélemény előtt. Tavaly tíz szervezetre lehetett szavazni online, ezen csoportok mind élvezték a baloldal támogatását.

A cikkben kifejtik: a tíz szervezet támogatói között volt az Open Society Foundations, a külföldi nyomásgyakorló hálózat fontos szereplőjeként számon tartott Ökotárs Alapítvány és Norvég Civil Alap is. Továbbá arról is szót kell ejteni, hogy a fővárosi önkormányzat a Lánchíd-rekonstrukció során az egyik legfontosabb magyarországi nyomásgyakorlót, a Transparency Internationalt bízta meg azzal, hogy monitorozza a felújítással kapcsolatos közbeszerzési eljárást. A felújításból később botrány kerekedett – jegyzik meg.

A Magyar Nemzet végül arra is kitért, hogy a külföldi finanszírozók és a baloldali körök odáig mentek, hogy a fővárost közvetlen brüsszeli forrásokkal is pénzelték. A Karácsony Gergely vezette Budapest így közvetlen brüsszeli támogatást kapott a Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek (CERV) programból. A főváros és az ellenzéki vezetésű kerületi önkormányzatok eddig 253 ezer euróhoz, mintegy százmillió forinthoz juthattak hozzá, miközben a kormánypárti vezetésű kerületek nem kaptak ilyen brüsszeli pénzeket.