Szemléletváltás szükséges az állatvédelemben, új központ alakul
Nagy támogatásokat kapnak az állatvédő szervezetek és gyepmesteri telepek 2022-ben.
Új állatvédelmi rendeletet fogadott el a kormány a kóbor állatok befogásával, tulajdonjogának átruházásával és elhelyezésével kapcsolatos feladatok ellátásáról, ami részletesen szabályozza az ebrendészeti telepek feladatkörét és ellenőrzését, egy másik kormányhatározat pedig másfél milliárd forinttal támogatja az állatvédelmet.
Az ebrendészeti telep köteles lesz ezentúl sorszámozott, időrendi nyilvántartást vezetni a hozzá kerülő állatokról, feltüntetve annak faját, fajtáját, ivarát, korát, ismertetőjeleit, egyedi azonosítóját, valamint a befogadás vagy leadás körülményeit – közölte Ovádi Péter miniszteri biztos.
Fontos változás, hogy a minimális tartási idő 14 napról 45 napra emelkedett, és a gyepmesteri telepek kötelesek az internetes oldalukon is egy napon belül feltüntetni az állatot – számolt be az Infostart.
A működés és fejlesztés költségeinek finanszírozására anyagi támogatások is igényelhetők, a másfél milliárdos keretösszegből civil állatvédő szervezetek, ebrendészeti telepek, valamint az ötezer főnél kevesebb lakosú kistelepülések részesülhetnek. A civil állatvédő szervezetek 50 millió értékű tápadományban is részesülnek, valamint a Magyar Falu program is folytatódik, amire 255 milliós összeg áll rendelkezésre.
Ovádi Péter megjegyezte, hogy a 2021 februárjában indított nemzeti konzultáció alapján a lakosság szerint is nagy szükség van a felelős állattartásra való felhívásra. Az Állatorvostudományi Egyetemen létrehozni kívánt állatvédelmi központ segítséget nyújt majd a szemléletfomáláshoz szükséges oktatási anyagok és kurzusok megalkotásában.
A rendelet egyes részei már januártól hatályba lépnek, a türelmi idős részek pedig fél év múlva válnak érvényessé.