Szemet gyönyörködtető ritkaság: gyöngyházfényű felhőt láttak a skóciai égbolton
A nacre felhők nagy, vékony korongok alakját veszik fel és élénk színeket tükröznek, ám elég ritkán lehet őket kiszúrni az Egyesült Királyságban.
A BBC beszámolója alapján vasárnap este, illetve hétfő reggel ritka és élénk „gyöngyházfényű” felhő volt látható a skóciai égbolton, amely általában nagyon hideg, száraz körülmények között alakul ki, s a földi légkör alsó rétegében mozog.
A Sky News szerint a nacre felhők nagy, vékony korongok alakját veszik fel és élénk színeket tükröznek, ám elég ritkán lehet őket kiszúrni az Egyesült Királyságban, így akiknek sikerül lencsevégre kapnia őket, szerencsésnek mondhatják magukat.
A felhők a földi légkör alsó rétegében alakulnak ki – a sarkvidékek felett, amikor a Nap éppen a horizont alatt van. A jégszemcsék ekkor gyöngyházfényű felhőket alkotnak, ezek a jégszemcsék sokkal kisebbek, mint a normál felhőket létrehozó részecskék.
A nap ezután visszaverődik ezekről az apró jégszemcsékről, ami gyöngyházfényű csíkokat hoz létre. A nagy magasságuk és a Föld felszínének görbülete miatt ezek a felhők a horizont alattról érkező napfényt megvilágítják és visszaverik a földre, így jóval hajnal előtt és alkonyat után is fényesen ragyognak.
Did you spot them? Some great photos of rare nacreous or ‘mother of pearl clouds’ earlier, taken by our @BBCWthrWatchers. pic.twitter.com/vbXCdjqQ6E
— BBC Scotland Weather (@BBCScotWeather) January 29, 2023