Szaúd-Arábia a háború igazi nyertese, egekbe szöktek az olajárak
A vállalat éves nyeresége több mint kétszeresére emelkedett, a makrogazdasági és geopolitikai tényezők miatt azonban az ellátási lánc bizonytalan, az olajipar az elmúlt évtizedek legnagyobb válsága felé tart.
A szaúd-arábiai olajipari óriás, az Aramco vasárnap számolt be éves bevételéről, amely alapján több mint kétszeresére, 110 milliárd dollárra nőtt a nyeresége. A 2021-es eredmény egészen pontosan 124 százalékkal haladta meg a 2020-as 49 milliárd dolláros nettó bevételt, ami a magasabb nyersolajárakra, az erősebb finomítási és vegyipari haszonkulcsokra és az üzletág konszolidációjára vezethető vissza.
„Komoly eredményeink pénzügyi fegyelmünkről és a változó piaci feltételeknek megfelelő rugalmasságunkról tanúskodnak, valamint a hosszú távú növekedési stratégiára történő határozott összpontosításról, amely részvényeseink értéknövekedését célozza meg”
– nyilatkozott Amin Nasser, az Aramco vezérigazgatója.
A vállalat hasznot húzott a nyersolajárak megugrásából, a hordónkénti ár ugyanis év végére 80 dollár fölé emelkedett, ami nagyjából 50 százalékos növekedést jelent a 12 hónapos időszak alatt. Az ellátási hiány azonban már az ukrajnai orosz invázió előtt is komoly bizonytalanságot okozott az energia- és nyersanyagkomplexumban.
Nasser szerint a gazdasági feltételek jelentősen javultak, de a kilátások továbbra is kétségesek a különféle makrogazdasági és geopolitikai tényezők miatt. Korábban az IEA is arra figyelmeztetett, hogy az olajpiac az elmúlt évtizedek legnagyobb ellátási válsága felé tart, mivel Oroszországot szankciók sújtják, a vevők pedig kerülik az exportot. Bár kereslet lenne, a globális tartalékkapacitás csökken, alacsony készletekkel és a beruházások hiányával párosulva.
Az Aramco a negyedik negyedévben 18,8 millárd dolláros osztalékot is bejelentett, valamint azt javasolja, a felhalmozott eredményből 4 milliárd dollárt fordítsanak bónuszrészvények kifizetésére a befektetőknek. A vállalat azt is közölte, hogy 2027-ig befektet a kőolaj-termelési kapacitás napi 13 millió hordóra növelése érdekében, a folyékony termelést pedig vegyi anyagokkal bővíti, és 2030-ra több mint 50 százalékkal kívánja növelni a gáztermelést.
Az olajvállalat 2050-re az 1. és 2. típusú üvegházgázok kibocsátását is nettó nullára tervezi csökkenteni a 100 százalékban a tulajdonában álló eszközei között. Az 1. típus a saját tulajdonú vagy a vállalat által ellenőrözött források közvetlen kibocsátására, a 2. típus pedig a vásárolt áramtermelés közvetett kibocsátására vonatkozik – számolt be a CNBC.
A hatalmas bevételről szóló jelentés pár órával azután érkezett, hogy a szaúdi hatóságok megerősítették, huszi lázadók rakétákkal és drónokkal újabb támadást indítottak Szaúd-Arábiában, a hat célpont között pedig egy Aramco üzemanyag-raktár és egy cseppfolyósított földgázüzem is szerepelt. Nessar elmondta, az incidensek során sérülés nem történt, és nem befolyásolták a vállalat vevőinek ellátását.