Örökre eltűnhet a Szaturnusz jellegzetes gyűrűje
A kőzetekből és kozmikus porszemcsékből álló gyűrű megsemmisülhet, ám szerencsére a folyamat lassan halad előre.
A The Atlantic riportjából kiderült, a Szaturnuszhoz hasonló bolygók közel százmillió év leforgása alatt elveszítik jellegzetes gyűrűiket, így a gázóriás sem úszhatja meg a körülötte keringő kőzetréteg elporladását.
Bár a gázbolygóhoz tartozó gyűrűk állandónak és elmozdíthatatlannak tűnnek, a NASA Cassini űrszondája által az elmúlt években készített felvételek elemzéséből megtudhattuk, kozmikus léptékben a képződmények fiatalnak számítanak, hiszen valamikor 10 és 100 millió évvel ezelőtt jelentek meg, amikor még dinoszauruszok népesítették be a Földet.
Csillagászok még most sem tudják pontosan megmondani, miért alakult ki egyáltalán a Szaturnusz gyűrűje, bár az egyik uralkodó elmélet alapján azt feltételezik, ha olyan fiatal, mint amilyennek a korábban felállított elméletek alapján gondolják, akkor valószínűleg létrejötte annak az eredménye, hogy a gázóriás egyik idősebb holdja túl közel került a planétához, és elkezdett darabjaira hullani, majd szabályos, elliptikus pályára állt.
A rossz hír, hogy a gyűrű felszívódása szinte biztos, hogy meg fog történni, a jó hír viszont az, hogy a folyamat nagyjából 300 millió évig tarthat majd, így elképzelhető, hogy az emberi civilizáció a jelenséget már meg sem éri.
Addig még jócskán lesz idejük a szakembereknek részletesen tanulmányozni a különleges struktúrát, amit már a történelmi újkor kezdete óta csodálattal kémlelnek az asztronómusok.