Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,17 Ft
Euró
393,35 Ft
Font
460,53 Ft
Bitcoin
70,502 $
Fotó: Bense Róbert

A Szakkör nem hobbit és nem papírt, hanem lelkesedést ad egy mesterség iránt

Szerző: Bense Róbert

A tudás megosztása a hajdani foglalkozások fennmaradását is szolgálja.

Bense Róbert

2023. június. 9 - 22:35

Mi lehet annál komolyabb motiváló erő egy kezdő bútorfestőnek, mint hogy a munkáját egy kiállításon láthatja viszont? Hogy olyanokkal közösen kóstol bele egyes évszázadok óta űzött mesterségekbe, akik hasonlóan hozzájuk keresik a számukra kijelölt utat a művészetek világában?

Mezőtúron, a Túri Fazekas Múzeumban, azaz az 1821-ben épült Bolváry házban, melynek falai között megelevenednek a helyi motívumok, neves művészek, úgy mint Csabai-Wágner József festményei, vagy éppen Badár Balázs Koronás vázájának szomszédságában állították ki a szakkörök résztvevőinek vizsgamunkáit. Soron kívül A húsvét az egyik legjobb alkalom a kisállattartással járó felelősség megtanítására

A tárlaton, mely június 11-ig tekinthető meg, láthatunk festett mennyezetkazettákat, ékszereknek is beillő Sárközi gyöngydíszeket, hímzett ruhadarabokat. Nem mellesleg remekül jelzik, mennyit lehet fejlődni az oktatók instrukciói által akár néhány hónap leforgása alatt is.

Fotó Bense Róbert

A tudás átadása azonban csak egy szempont volt a Nemzeti Művelődési Intézet által életre hívott Szakkörnek, melynek elsődleges célja a közösségi élet újraindítása volt a pandémia után. Azonban végül annyira sikeressé vált, hogy bővített témakörökkel ismét belevágtak a programba.

Mostanra több tízezer érdeklődő vett részt a kézműves foglalkozásokon az ország mintegy kétezer pontján, illetve a határokon túli diaszpórákban is. A közösségépítés mellett a kis csoportokban történő munka is fontos szempont volt, az oktatók figyelme és követelményrendszere pedig valós művészeti értékkel bíró tudást ad a résztvevők kezébe.

Fotó Bense Róbert

A képzések során nem csupán elengedhetetlen fogásokat tanulhatnak el azoktól, akik napi szinten űzik ezeket a mesterségeket, hanem a Nemzeti Művelődési Intézet által biztosított alapanyagokból el is készíthetik az adott szakmára jellemző műveket.

Legyen szó akár tájegységekre jellemző hímzési motívumokról, vesszőfonásról, vagy bútorfestésről, esetleg gyertyakészítésről, mindenki megtalálhatja a számára legérdekesebb foglalkozást.

Fotó Bense Róbert

Habár a jelenléti gyakorlat a legcélravezetőbb formája a tanulásnak, főleg a szakkörvezető által megadott feladatok elkészítésével, valamint a már említett kiállítással egybekötve, azok számára is van lehetőség a mesterségek elsajátítására, akik nem tudnak személyesen ott lenni az órákon.

Az NMI ugyanis számos szakkör tudásanyagát közzétette videós formában is, így akár otthon is bele lehet kóstolni a különböző szakmákba, melyeknek így remélhetőleg a jövőben is maradnak képviselőik, olyanok, akik a következő generációknak is át tudják adni a műhelytitkokat.