Ennyivel növekszik a szakképzésben dolgozók bére januártól
Azt is megtudhattuk, mennyivel keresnek többet januártól a szakképzésben dolgozók.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára számolt be arról, hogy januártól újra emelkedik emelkedik a szakképzésben dolgozók bére, méghozzá látványos módon.
Ennek kapcsán emelte ki Varga-Bajusz Veronika, hogy közel 24 ezer emberről van szó, akiknek a fizetésük átlagosan 21,2 százalékkal emelkedik január első napjától kezdődően. Ehhez a kormány már biztosította az 50 milliárd forintos hazai költségvetési forrást.
Ennek értelmében a pályakezdők bére havi 280 ezer forintról 705 ezerre ugrik, addig a tapasztalt oktatók átlagos fizetése 800 és 900 ezer forint között mozog majd. Varga-Bajusz Veronika azt mondta, a béremelés minden szakképző intézményre érvényes, legyen az állami, egyházi vagy egyetemi fenntartású.
A bérfejlesztéshez szükséges ötvenmilliárd forintot nem uniós
Az államtitkár kitért arra is, hogy a szakképzés három pilléren áll: megbecsült és motivált oktatókon, motivált diákokon és inspiráló környezeten, és 2024-ben mindegyik pillért tovább erősítették. Hozzátette: a szakképzési rendszer 2020-as átalakítása óta az oktatók bére már két és félszeresére nőtt.
Hangsúlyozta, hogy a kormány ezzel is kifejezi a szakképzés fontosságát és az oktatók iránti kiemelt megbecsülést, az újabb emeléssel pedig ismét egy lépést tesznek abba az irányba, hogy Magyarország megőrizze kiemelkedő helyét a szakképzés területén is.
Ezt jelzi az is, hogy a bérfejlesztéshez szükséges ötvenmilliárd forintot nem uniós, hanem hazai forrásból biztosítják – mondta. Az államtitkár a videóban beszélt arról is, hogy a béremeléssel tovább erősítik a magyar szakképzés színvonalát és az oktatók iránti társadalmi megbecsülést.
Liner/MTI