Döntött a kormány a szakképzésben oktatók bérfejlesztéséről, ennyit vihetnek haza
A magyar költségvetésből finanszírozzák az emelést.
A Magyar Közlönyben nemrégiben megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök által jegyzett határozat alapján a szakképzésben is olyan bérfejlesztést kell megvalósítani, mint a köznevelésben, az illetményeket a mindenkori pedagógus-béremeléssel azonos mértékben kell emelni – írta meg a 24.hu.
Mint ismert, a 2023 decemberében bejelentett 10 százalékos béremeléshez képest átlagosan 32,2 százalékos emelés valósul meg 2024. január elsejétől. Tavaly két lépcsőben, összességében átlagosan 15 százalékos béremelés történt a szakképzésben oktató tanárok esetében. De a pedagógus-béremelésre vonatkozó részletekről is beszámoltunk ebben a cikkben.
A lap megjegyzi, miszerint a kormány egyetért azzal, hogy minden oktató bére érje el legalább a havi 581 680 forintot, a bérfejlesztéshez szükséges költségvetési forrás biztosításáról pedig Varga Mihály pénzügyminiszternek kell gondoskodnia. Kiegészítő támogatásként a törvényben meghatározott fenntartók, illetve a bevett egyház és annak belső egyházi jogi személye is megkapja a bérfejlesztés megvalósításához szükséges forrást.
A határozatban ez nem szerepel, de Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára az állami tévé kedd reggeli műsorában arról beszélt, hogy ez összesen 60 milliárd forintot jelent a hazai költségvetésnek, és a döntés 24 ezer szakképzésben oktatót érint – teszik hozzá a cikkben.
Korábban a szakképzésért is felelős Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) a Népszava kérdésére azt a választ adta, hogy a köznevelésben tanító pedagógusokkal ellentétben a szakképzésben oktatóknál az elmúlt évi teljesítményüktől is függ, milyen arányban részesülhetnek a mostani béremelésből.